شرق : دیدن فیلم «کهریزک چهارنگاه» یکی از اتفاق‌های خوب این‌روزهاست که ممکن شده است. چهار کارگردان شناخته شده در عرصه مستند هرکدام از منظری متفاوت به این مکان پرداخته‌اند؛ مکانی که نامش در روزگاری برای ما خاطراتی متفاوت را زنده می‌کرد. رخشان بنی‌اعتماد در یک دغدغه زنانه با پیری روبه‌رو شده و سه‌نفر دیگر هرکدام از منظر موسیقی، تئاتر و تنهایی به آن پرداخته‌اند. به سراغ دکتر حسن احمدی، مدیرعاملی که پنج‌سال است در موسسه کهریزک خدمت می‌کند، رفته‌ایم و درباره این مکان و این فیلم پرسیده‌ایم. تمام عواید فروش این فیلم به کهریزک به‌عنوان تهیه‌کننده تعلق می‌گیرد.
‌این‌روزها فیلم «کهریزک چهارنگاه» برپرده سینماست، شما به‌عنوان مدیرعامل درجریان چگونگی ساخت آن هستید؟
فیلم مستند «کهریزک چهارنگاه» ساخته مشترک رخشان بنی‌اعتماد، محسن امیریوسفی، بهمن کیارستمی و پیروز کلانتری است که سعی دارد دغدغه‌های مددجویان این مرکز و نحوه زندگی آنان و همچنین حضور خیرین در کنار سالمندان و معلولان را به تصویر بکشد. قبل از ساخت این مجموعه نیاز به ساخت مستندی درخصوص مددجویان کهریزک حس می‌شد. بنابراین مسوولان آسایشگاه خیریه کهریزک با صحبت‌های اولیه که با هومن مرتضوی داشتند، طرح این مستند نهایی شد.
‌می‌خواستید چه تصویری در یادها بماند؟
واقعیت کهریزک و اینکه اینجا مکانی است برای زندگی‌ کردن نه زنده‌ماندن.
‌چگونه محیط برای حضور کارگردان‌ها فراهم شد؟ برخورد ساکنان کهریزک چگونه بود؟
ساکنان کهریزک با این برنامه‌ها بیگانه نیستند. آسایشگاه خیریه کهریزک تمام تلاش خود را کرد تا در حد بضاعت، تمامی شرایط و امکانات لازم را برای این افراد مهیا کند. قبل از ساخت این مستند کارگردان‌ها به آسایشگاه کهریزک آمدند و چندروزی را در این مکان میان مددجویان زندگی کردند. در این مدت آنها ضمن جمع‌آوری اطلاعات لازم، با ساکنان این مجموعه آشنا شدند. مددجویان نیز زمانی که با کارگردان‌ها روبه‌رو شدند، خوشحال بودند. حضور این کارگردان‌ها کاملا بی‌واسطه بود و مددجویان کهریزک توانستند ارتباط خوبی با آنان برقرار کنند.
‌تاکنون برنامه‌های دیگری برای معرفی کهریزک انجام شده؟ مثلا اجرای کنسرت یا تئاتر؟
بله، آسایشگاه خیریه کهریزک دارای گروه تئاتر و موسیقی معلولان است. گروه تئاتر معلولان از سال١٣٧۶ توسط آقای میرنصیری (کارگردان) شکل گرفت. حضور در تئاتر برای بسیاری از مددجویان وسیله‌ای بود تا صدای خفته درون را به بیرون ریخته و خود را برای زندگی تازه آماده کنند. این گروه امروز توسط یکی از مددجویان نابینا که معلول جسمی و حرکتی نیز است (رضا بختیاری) اداره می‌شود.
گروه موسیقی در سال١٣٧۵ توسط مهندس مهران مدنی که خود مسوول فضای سبز آسایشگاه بود با آموزش سه‌تار به یکی از مددجویان آغاز به کار کرد. همچنین مستند ١٣قسمتی توسط مجتبی حسینی در حال ساخت است که قرار است در اسفندماه سال‌جاری از شبکه‌چهار پخش شود.
از نظر شما جذاب‌ترین شخصیت‌هایی که در طول این سال‌ها ساکن کهریزک بوده‌اند چه کسانی بودند؟
افراد زیادی ساکن این مرکز هستند که دارای توانایی‌های بالقوه‌ای هستند مانند: خلبانی پیر با کوله‌باری از مشکلات، اولین زن ایرانی که مهندس معمار شد، پزشکی که خود سال‌ها به طبابت بیماران پرداخته بود و … میهمان کهریزک شدند. آقای بختیاری کارگردان و نویسنده تئاتر معلولان، یکی از افرادی است که با وجود محدودیت‌های جسمی توانسته استعدادهای خود را در زمینه‌های هنری شکوفا کند. آقای‌ستوده یکی دیگر از ساکنان کهریزک است که از معلمان بازنشسته آموزش‌وپرورش بوده. او با داشتن شرایط مالی مناسب سال‌هاست خود را وقف آسایشگاه خیریه کهریزک کرده و اینجا را برای زندگی انتخاب کرده… ایشان ضمن تدریس به مددجویان آسایشگاه این مجموعه را در امور اداری و فرهنگی یاری می‌دهند.
‌فکر می‌کنید کهریزک این روزها به چه چیزی نیاز دارد و مردم می‌توانند با دیدن این فیلم آن را تهیه و فراهم کنند؟
این فیلم می‌تواند حس کنجکاوی افراد را نسبت به زندگی مددجویان این مرکز برانگیزد و تاثیر بسزایی در افزایش آگاهی مردم نسبت به این مکان داشته باشد. هدف اصلی آسایشگاه خیریه کهریزک فراهم‌کردن شرایطی مطلوب برای زندگی‌کردن است نه زنده‌ماندن… مردم می‌توانند به این مکان سری بزنند و از نزدیک ضمن دلجویی از ساکنان این مرکز با نحوه ارایه خدمات آسایشگاه خیریه کهریزک آشنا شوند. اما کهریزک خانه‌ای است بسیار بزرگ که آشپزخانه آن باید روزانه سه وعده غذا برای دوهزارو۵٠٠نفر تهیه کند… . رختشویی آن البسه هزارنفر معلول و سالمند بی‌کنترل را شست‌وشو و ضدعفونی‌کند…… . اینها همه خدماتی است که باید از نزدیک مشاهده شود.
منبع: