چند روز پیش به مناسبت اکران فیلم سینمایی «ساز دهنی» امیر نادری در گروه هنر و تجربه، با داریوش مهرجویی تماس گرفتیم و نظر او را درباره این اتفاق خوب جویا شدیم. کارگردان فیلم «دایره مینا» و «گاو» در بخشی از سخنان خود با فرهیختگان این پرسش را مطرح کرد که چرا فیلمی از او در این گروه هنوز اکران نشده است. همین پرسش را با امیرحسین علم‌الهدی، مدیرگروه سینمایی «هنر و تجربه» در میان گذاشتیم. در ادامه گفت‌وگوی ما را با او می‌خوانید.

استقبال مردم از فیلم‌های گروه هنر و تجربه و فروش فیلم‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرد چه وضعیتی دارد؟
استقبال در حد خودش خوب است البته یادمان باشد سینمای هنر و تجربه، سینمای عام نیست بلکه سینمایی است که به هر حال ممکن است مخاطبانش محدود باشد. به هر حال وقتی ۳۰ تا ۴۰ درصد سینما پر می‌شود یعنی استقبال از فیلم‌ها خیلی خوب است.

اما تعداد سینماهای نمایش‌دهنده این فیلم‌ها کم است. مثلا فیلم «ساز دهنی» امیر نادری فقط دو سینما با سانس‌های محدود دارد؟
سینماهایشان کم نیست.«ساز دهنی» امیر نادری بارها دیده شده است، از تلویزیون هم پخش شده. ما فقط امکان نمایش دوباره اینها را روی پرده سینما به وجود می‌آوریم. قرار نیست ۲۰ سینما این فیلم‌ها را پخش کند. ما در حد بضاعت و محدودیت خودمان، امکان نمایش در چند سالن محدود و کم‌صندلی را داریم. با همین بضاعت است که به استقبال نمایش این فیلم‌ها رفته‌ایم. حتی شده برای یک فیلم، هفته‌ای یک یا دو سانس مهیا باشد. مهم این است که این نوع فیلم‌ها دیده شوند وگرنه قرار نیست که ما تعداد سالن‌ها را اضافه کنیم. سینمای هنر و تجربه، سینمای کمیت نیست، سینمای کیفیت است.

فیلم‌ها را بر چه اساسی برای نمایش انتخاب می‌کنید؟
اسمش رویش است، سینمای هنر و تجربه.

هفته پیش که به مناسبت اکران فیلم «ساز دهنی» جویای نظر داریوش مهرجویی شدیم، او کنجکاو بود چرا فیلمی از خودش در این گروه اکران نشده است.
ان‌شاءالله زمان پخش فیلم‌های آقای مهرجویی هم خواهد رسید.

به هرحال داریوش مهرجویی هم خودش یکی از فیلمسازان موج نو سینمای ایران است و انتظار می‌رود بعد از نمایش فیلم‌هایی از کیارستمی، شهیدثالث، شیردل و نادری در این گروه از او نیز فیلمی اکران شود.
قطعا، داریوش مهرجویی یکی از تاثیرگذارترین کارگردان‌های سینمای ایران مخصوصا سینمای هنر و تجربه است. ما در برنامه‌ریزی، فیلم‌های ایشان را در گردونه نمایش قرار خواهیم داد و تلاش‌مان این است که نسخه بازسازی شده فیلم «گاو» را اکران کنیم.

بالاخره تکلیف «خانه پدری» چه شد؟ اکران می‌شود یا نه؟ با توجه به صحبتی که کیانوش عیاری کرده بود، «خانه پدری» در خواب زمستانی است؟
همینقدر به شما بگویم که فعلا اکران فیلم «خانه پدری» در دستور کار نیست.
منبع: