به گزارش روابط عمومی چهارمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید، مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید با تجلیل از محمدرضا اصلانی در خانه هنرمندان برگزار شد.
در ابتدای مراسم دکتر غلامرضا کاظمی دینان مدیر افتخاری جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید گفت: به نام خدایی که هنرمند است و هنرمندان را دوست دارد و با هنرمندی ما انسان ها را آفرید. همه ما باید به نوعی همانند خداوند هنرمند باشیم و بپذیریم که جامعه بدون هنرمند زنده نمی ماند.جامعه بدون هنر ارتقاء پیدا نمی کند و این هنرمندان هستند که فرهنگ جامعه را ارتقاء می دهند و مسیر اجتماعی صحیح را به مردم می آموزند و نشان می دهند.
او همچنین گفت: افتخار من است که برای دومین بار در کنار استاد محمدرضا اصلانی قرار گرفته ام بار اول زمانیکه در بانک ملی بودم در کنار ایشان بودم که فیلم مستندی درباره بانک ملی ساخته بودند و امشب دومین باری است که افتخار همنشینی با ایشان را در این مراسم دارم. اصلانی انسانی کاردان در کار خود است و همچنین افتخاری دیگر این است که امشب در جمع ما هما روستا حضور دارد.قطعا اگر هنرمند درست عمل کند می تواند جامعه را پویا و به توسعه پایدار برساند البته نباید از یاد ببریم که اکثر هنرمندان در بالابردن فرهنگ جامعه کوشا هستند. امیدوارم در آینده بتوانم به هنر و هنرمندان کمک کنم.
وی با بیان اینکه سینمای مستقل و تجربی امروز نیاز به افرادی خلاق و نوآور دارد ادامه داد: تماشاگر سینمای مستقل باید ویژگی های خاصی داشته باشد ضمن اینکه هر فردی نمی تواند تماشاگر آثار شما عزیزان باشد.امیدوارم جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید توانسته باشد به اصول و هدفی که داشته دست پیدا کرده باشد .
کاظمی دینان درباره داوری ها نیز یادآور شد: در داوری های این جشنواره تلاش شد تا داوری ها درست باشد و حق هیچ فیلمسازی ضایع نشود.
تشکر ویژه دبیر جشنواره از اصحاب رسانه
در ادامه مراسم مهدی یارمحمدی دبیر جشنواره نیز گفت: جشنواره فیلم خورشید را به سختی برگزار کردیم ابتدا از کسانیکه در برگزاری جشنواره خورشید به ما کمک نکردند تشکر می کنم زیرا باعث شدند تا مستقل بودن این جشنواره بیشتر آشکار شود. تشکر بعدی ام از کسانی است که کمک کردند تا جشنواره خورشید دیده شود و تشکر سوم و ویژه ام از رسانه ها است که در اطلاع رسانی این جشنواره تاثیر بسزایی داشتند و موجب بهتر و بیشتر دیده شدن جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید شدند.
وی در ادامه افزود: از دکترغلامرضا کاظمی دینان تشکر می کنم که با نگاه و دغدغه فرهنگی و هنری خود در برگزاری این جشنواره به ما بسیار کمک کردند. همچنین از مونا زاهد مدیر اجرایی جشنواره تشکر می کنم که مسئولانه در پیشبرد جشنواره تلاشهای فراوانی کرد. همچنین از محمدرضا اصلانی که با راهنمایی ها و مشاوره های خود نگذاشت سینمای مستقل از راه درست دور شود و نیز از هیات انتخاب و داوری که آثار فیلمسازان عزیز را دلسوزانه و صبورانه و مسئولانه انتخاب و داوری کردند.
دبیر چهارمین جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید گفت: امسال ۴۰۴ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که در مدت زمان ۲ ماه و نیم مورد بازبینی قرار گرفت . تشکر می کنم از بخش خصوصی که تا این اندازه تولیدات خوب و درخور توجه دارد.
سینما نیاز دارد استقلال خود را بازیابد
محمدرضا اصلانی نیز که در این مراسم حضور داشت، گفت: استقلال کلمه ای است که دراین سی و چند سال به کرات آنرا شنیده ایم اما آنطور که باید از آن استفاده نشده و مورد توجه قرار نگرفته و به نتیجه هم نرسیده است.
وی در ادامه افزود: متاسفانه در طول این سال ها به جای استقلال بیشتر به وابستگی هنر توجه شده است به همین دلیل زمانیکه متوجه برگزاری چنین جشنواره ای شدم با نهایت اشتیاق سعی کردم دوستان را همراهی کنم زیرا بنده معتقدم سینمای ما نیاز دارد تا استقلال خود را بازیابد.
این مستندساز پیشکسوت که در جشنواره خورشید از او تجلیل شد ادامه داد: استقلال مبارک است. امشب افتخار می کنم در جمع کسانی هستم که تلاش کردند با همه مشکلات خود مستقل باشند. باید بدانیم استقلال بدین معنا نیست که از دولت جدا باشیم زیرا پیوسته بودن به جامعه ، دولت و جهان همواره امری اساسی است.
اصلانی یادآور شد: این نکته را باید یادآور شوم که ما به اندیشه های جهانی و ایرانی پیوسته هستیم اما وابسته نیستیم پیوستگی اتحاد جامعه ما با خداوند است. سینمای نابسته در اندیشه مستقل است و خلاقیت اولین شرط استقلال است بنابراین اگر دم از استقلال می زنیم باید همراه آن خلاقیت هم داشته باشیم.
وی ادامه داد: امیدوارم جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید تنها نام استقلال نداشته باشد و من امروز آرزوی متحد شدن را دارم.
فیلمسازان مستقل گنج های سرزمین هستند
محمد آفریده رئیس هیات داوران جشنواره نیز گفت: از شما فیلمسازان مستقل می خواهم تا قدر خود را بدانید زیرا این تلاش قطعا آینده ساز و تاثیرگذار خواهد بود .
وی در ادامه افزود: ممکن است در نمایش فیلم ها و اکران آنها با بی مهری روبرو شوید اما بدانید که اگر نیت والا داشته باشید قطعا موفق خواهید شد. شما گنج های این سرزمین هستید و بخش اعظمی از شما جور سینمای حرفه ای و سینمای بلند را می کشید .
آفریده همچنین گفت: شما با تولید خودسازی می کنید و نقش و نگار صحیحی را برای آیندگان ترسیم می کنید.
در ادامه شهرزاد اسفرجانی از داوران بخش پوستر جشنواره نیز گفت: سال گذشته به عنوان یکی از ناقلین تجربه از فیلمسازان جوان خواستم به promotion فیلم خود توجه بیشتری داشته باشند و امسال زمانیکه در بخش مسابقه پوستر این جشنواره متوجه این توجه شدم بسیار حیرت زده شدم.
وی در ادامه افزود: داوری این بخش جشنواره بسیار سخت بود زیرا همه خوب بودند و انتخاب یکی از میان آنها کار دشواری بود .عزیزان بدانید که هیچ طراحی به اندازه خودتان برایتان به این اندازه نمی تواند زیبا کار کند . از همه شما تشکر می کنم که تا این اندازه به این بخش توجه داشته اید.
خاتون شهبازی مدیر ارتباطات و تبلیغات جشنواره و از دیگر داوران بخش پوستر نیز گفت: سال گذشته بخش گنجینه آثار هنرمندان را در جشنواره کلید زدیم و بجا است در اینجا از هنرمندانی که به گنجینه آثار توجه داشتند تشکر کنیم . بدانید که هدایای شما پشتوانه ای برای تولید فیلم و حمایت از تولید فیلم بعدی فیلمسازان مستقل است.
محمد آفریده همه مارا شگفت زده کرد
مصطفی آل احمد، عضو هیات داوران بخش فیلم نیز که در این مراسم حضور داشت گفت: در هیات داوری با اشتیاق فیلم ها را می دیدیم اما بار دیگر محمد آفریده همه ما را شگفت زده کرد زیرا او بود که توجه و نگاه ما را به فیلم های مستقل و تجربی باز کرد.
وی با بیان اینکه محمد آفریده کسی بود که اجازه داد تا اندیشه های مستقل دنبال شود در ادامه افزود: حیف است که امروز در جامعه ما چنین مدیری با چنین نگاهی از عرصه مدیریت به دور است و این درحالیست که گاهی کسانی مدیریت را بر عهده دارند که از انگیزه لازم برخوردار نیستند. امیدوارم سینمای تجربی که محمد آفریده بنیانگذار آن بود و به سینماگران اعتماد می کرد تا وقتشان در پله های وزارت ارشاد تلف نشود پایدار بماند.

لقمان خالدی از دیگر داورهای جشنواره نیز گفت: داشتن جشنواره ای که همه مولفه های آن مستقل باشد جای خوشحالی دارد امیدوارم جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید سال آینده پر از فیلم های تجربی باشد.
روانبخش صادقی از دیگر داوران جشنواره نیز گفت: این جشنواره باید بیشتر بر روی نابستگی تلاش کند ضمن اینکه جایی مانند بانک ها باید بیشتر مشوق این نوع جشنواره ها باشند و با توجه به اینکه سینمای نفتی امروز فیتیله اش پایین کشیده شده است وجود چنین حامیانی در این نوع فیلم ها بسیار موثر خواهد بود.
وی در ادامه افزود: با حمایت بانک ها و چنین نهادهایی فیلم های خوبی می تواند ساخته شود زیرا گاهی فیلمی اندیشه های بسیار خوبی دارد اما به خاطر مشکلات مالی از کیفیت آن کاسته می شود .
حاشیه ها:
*مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید با استقبال بسیار خوبی همراه بود تا آنجا که بسیاری از میهمانان ایستاده بودند.
* منصور ضابطیان مراسم را با پیام دبیر جشنواره و اهدای جایزه زیباترین رویاها آغاز کرد.
*فاطمه گودرزی گردنبند خود را به گنجینه آثار هنرمندان اهدا کرد.
*نرگسی فلاح پسند از فیلمسازان جشنواره، قطعه ای با عنوان «زیباترین رویاهایت را بساز» نواخت که بسیار مورد توجه قرار گرفت تا آنجا که در انتهای برنامه دکتر غلامرضا کاظمی دینان با اهداء یک سکه از او قدردانی کرد.
*داود خیام که جایزه بهترین فیلم داستانی را گرفت، گفت: در این سرزمین شکل گیری جشنواره ای مستقل کار سختی است. من از آقای یارمحمدی و خانم زاهد بسیار تشکر می کنم و همچنین از هیات انتخاب و داوری و همچنین تهیه کننده فیلمم ممنونم.
*در این مراسم افرادی همچون دکتر غلامرضا کاظمی دینان، محمد آفریده، محمدرضا اصلانی، هما روستا، فاطمه گودرزی، محمد احمدی، لقمان خالدی، مصطفی آل احمد، محمد کارت، فرید فرخنده کیش، وحید وکیلی فر، امیر عابدی، گودرزی معاونت مدیرعامل بانک صادرات، امیر راد ، روانبخش صادقی و … حضور داشتند.
*در طول برگزاری مراسم کلیپ هایی از پشت صحنه هیات داوران فیلم ، معرفی هیات داوران فیلم ، معرفی هیات انتخاب و داوری بخش ویدئوآرت، مروری بر پوسترهای بخش مسابقه پوستر پخش شد.
* اجرای برنامه را منصور ضابطیان بر عهده داشت.
*در انتهای مراسم از مهمانان با سرو شام پذیرایی شد.

برگزیدگان چهارمین جشنواره فیلم مستقل خورشید معرفی شدند

به گزارش روابط عمومی چهارمین جشنواره فیلم مستقل خورشید، برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره فیلم کوتاه مستقل خورشید اعلام شدند.
برگزیدگان هر بخش به تفکیک به شرح زیر است :
بخش فیلم
هیات داوران محمد آفریده، مصطفی آل احمد، لقمان خالدی و روانبخش صادقی
بهترین فیلم جشن با موضوع« زیباترین رویاها»
تندیس جشن – دیپلم افتخار- یکسال حمایت بازرگانی از فیلم – حمایت از تولید فیلم بعدی – ده میلیون ریال جایزه نقدی ، اهدا می شود به فیلم« پنکه» به کارگردانی شیرین سوهانی
بهترین فیلم جشن با موضوع« ایمان و باور»
دیپلم افتخار- یکسال حمایت بازرگانی از فیلم – یک سکه بهار آزادی ، اهدا می شود به فیلم«عروسک کاموایی » به کارگردانی عزت الله پروازه
بخش دریچه ای به فیلم کوتاه
تندیس جشن – دیپلم افتخار- یکسال حمایت بازرگانی از فیلم – یک سکه بهار آزادی، اهدا می شود به فیلم«شبکه اجتماعی» به کارگردانی ابوالفضل کاهانی
سایر نامزدها: شبکه اجتماعی به کارگردانی ابوالفضل کاهانی ، نقش هرپرده به کارگردانی مریم فرح زادی ،شماره ۲۷۳ به کارگردانی اردوان انتظاری.
بخش انیمیشن
تندیس جشن – دیپلم افتخار- یکسال حمایت بازرگانی از فیلم – حمایت از تولید فیلم بعدی – دو سکه بهار آزادی، اهدا می شود به انیمیشن« دخترک آت و آشغالی » به کارگردانی محمد زارع و شلاله خیری
سایر نامزدها: دخترک آت و آشغالی به کارگردانی محمد زارع و شلاله خیری و پنکه به کارگردانی شیرین سوهانی.

بخش تجربی
هیات داوران با توجه به اهمیت جایگاه فیلمهای تجربی ، هیچ فیلمی را در این بخش شایسته دریافت جایزه بهترین فیلم تجربی جشن نمی داند.
سایر نامزدها:
خرسها به خواب زمستانی نمی روند به کارگردانی مجید فرهنگ بافتانی ،
جرم روحی به کارگردانی نعمت الله سرگلزایی و شکستنی است به کارگردانی مهدی آقاجانی
بخش مستند
تندیس جشن – دیپلم افتخار- یکسال حمایت بازرگانی از فیلم –حمایت از تولید فیلم بعدی – چهل میلیون ریال جایزه نقدی، اهدا می شود به فیلم مستند« خون مردگی » به کارگردانی محمد کارت
دیپلم افتخار هیات داوران در بخش مستند:« روی زیرزمین » به کارگردانی ماهان خمامی پور
سایر نامزدها:
روزی عمو یدالله و همسرش به کارگردانی مرتضی زنجانی ، روی زیرزمینبه کارگردانی ماهان خمامی پور و خون مردگی به کارگردانی محمد کارت
بخش داستانی
تندیس جشن – دیپلم افتخار- دو سال حمایت بازرگانی از فیلم –حمایت از تولید فیلم بعدی- چهل میلیون ریال جایزه نقدی، اهدا می شود به فیلم داستانی« چله » به کارگردانی داود خیام
دیپلم افتخار هیات داوران در بخش داستانی: تکنوازی به کارگردانی ایمان فراهانی
سایر نامزدها: تکنوازی به کارگردانی ایمان فراهانی ، چله به کارگردانی داود خیام و وقتی شهری در خواب فراموشی به کارگردانی بابک قائم
بخش ویدئوآرت
هیات داوران بخش ویئوآرت متشکل از: مونا زاهد، امیرراد، وحید وکیلی فر و مهدی یارمحمدی، از میان ویدئوآرت های راهیافته به بخش مسابقه این دوره جشن، برگزیده خود را به شرح ذیل معرفی کرد:
تندیس جشن – دیپلم افتخار- ده میلیون ریال جایزه نقدی ، اهدا می شود به ویدئوآرت« it »به کارگردانی مهیار قلمی
بخش پوستر
هیات داوران بخش پوستر متشکل از: شهرزاد اسفرجانی، خاتون شهبازی و علی باذل، از میان پوسترهای فیلمهای بخش مسابقه این دوره جشن، برگزیده خود را به شرح ذیل معرفی کرد:
دیپلم افتخار- نیم سکه بهار آزادی، اهدا می شود به طراح پوستر فیلم« آخرین نوار آقای جعفر شکوفا» به کارگردانی رکسانا غلام پور
سایر نامزدها:
اتاق دوم به کارگردانی سروناز علم بیگی ،چله به کارگردانی داود خیام و آخرین نوار آقای جعفر شکوفا به کارگردانی مژگان خالقی