مراسم افتتاحیه فیلم مستند «کهریزک چهار نگاه» به کارگردانی و نویسندگی چهار کارگردان سینمای ایران در محل باغ فردوس موزه سینما با حضور جمعی از هنرمندان سینمای ایران برگزار شد.
در این مراسم رخشان بنی اعتماد به عنوان نویسنده و کارگردان «اتاق شماره ۲۰۲»، محسن امیریوسفی به عنوان نویسنده و کارگردان «هملت در کهریزک»، بهمن کیارستمی به عنوان نویسنده و کارگرادن «عید» حضور داشتند. اما پیروز کلانتری به عنوان نویسنده و کارگردان «حکمت شادان» در این مراسم حضور نداشت .رخشان بنی‌اعتماد دراین باره گفت که نمی دانم آیا اجازه دارم یانه ولی باید بگویم آقای کلانتری طبق وعده‌ای که با خانواده خود دارد، بایستی امشب در خانه می‌ماند و از مادر کهنسال خود پرستاری و نگهداری می‌کرد.
در این مراسم که در کنار قشر هنرمند، اعضا آسایشگاه کهریزک هم دیده می شد، همه در انتظار رونمایی از این فیلم بودند و بنی اعتماد کارگردان یکی از این اپیزودها به رسم خوشامد گویی حضار و بیش از همه سالمندان را برای دیدن فیلم دعوت می کرد.
در ابتدای مراسم و طبق روال همیشگی کیوان کثیریان به عنوان نماینده این مراسم به صحبت پرداخت و از رخشان بنی اعتماد، محسن امیر یوسفی و بهمن کیارستمی دعوت کرد تا برای سخنانی کوتاه و پیش از نمایش فیلم روی سن حاضر شوند.
در ابتدا رخشان بنی اعتماد کارگردان سینما گفت: پیروز کلانتری در بین ما نیست و اجازه نداشت که به این مراسم بیاید، چرا که طبق قرار با خانواده اش، باید از مادرشان مراقبت کنند و ما تصمیم گرفته ایم که هر کجا ما چهار نفر دعوت بودیم و یکی از ما حضور نداشت، به عنوان زنده یاد ااز او یاد کنیم.
محسن امیریوسفی در ادامه بیان کرد: خوشحال هستم که بعد از سه سال فرصتی پیش آمد که در مراسم افتتاحیه اکران فیلم “کهریزک، چهار نگاه” اینجا در کنار شما باشم و این فیلم رنگ پرده سینما را به خود دید.خوشحال هستم که این انرژی در ابتدا در خود آسایشگاه کهریزک بود و در چهل وسومین سال از تاسیس این آسایشگاه و با کمک مدیران محترم، این فیلم ها ساخته شد؛ این فیلم هم نیز ختم به خیر شد و در انتظار اتفاقات بهتری در آینده هستیم.
بهمن کیارستمی هم در صحبتی کوتاه بیان کرد: در این جمع و در کنار ما جای آقای حکاک از کهریزک و همچنین آقای مرتضوی واقعا خالی است چرا که این دو نفر خیلی زحمت کشیدند تا این پروژه به نتیجه رسید.
احمد مسجد جامعی، سید محمد بهشتی، محمدسریر، فرهاد توحیدی، مجید برزگر، حمید فرخ نژاد، مصطفی آل احمد، نگار جواهریان، جعفر پناهی ،نوید محمودی ،ابراهیم شیبانی، مهناز محمدی، علی ژکان ،علیرضا تابش ،امیر عابدی، سروش صحت، سجاد افشاریان ، پزشکی از هیئت مدیره کهریزک دیگر مهمانان این برنامه در موزه سینما حضور داشتند.
در ادامه این مراسم دکتر احمدی مدیر عامل آسایشگاه کهریزک به روی سن آمد و گفت: در همین مکان باید تشکر کنم از این چهار کارگردان سینما که زحمت کشیدند و مدت ها در کهریزک حضور داشتند و با اعضای کهریزک به گفت و گو نشستند. این فیلم براساس تحقیقات و بررسی این دوستان از آسایشگاه کهریزک ساخته شد.
دکتر احمدی به نشانه تشکر از طرف آسایشگاه کهریزک دسته گل هایی را به رخشان بنی اعتماد، محسن امیریوسفی و بهمن کیارستمی هدیه کرد وبنی اعتماد در ادامه و ضمن تشکر از دکتر احمدی گفت: ما باید از شما و دست اندرکاران و مسئولان کهریزک تشکر کنیم و این گل را به شما تقدیم کنیم. من و دوستانم در کهریزک عشق و زندگی را دیدیم، واقعا نگاه و داوطلبانی که در کهریزک مشغول به کار هستند، درس بزرگی برای ما بود. من این گل را به نشانه احترام دوباره به کهریزک و همکارانم در آنجا تقدیم می کنم.
اما در ادامه این مراسم کیوان کثیریان عنوان کرد که متاسفانه تلویزیون در اقدامی تیزر این فیلم را پخش نمی کند که هنوز دلیل آن مشخص نیست.
بنی اعتماد در ادامه این موضوع بیان کرد: “گروه هنر و تجربه” یک امکان است و مستندهای دیده نشده که به نظر من گنجینه ای در سینمای ایران هستند، در این فرصت نمایش فیلم ها در” گروه هنر و تجربه” یک موقعیت و یک پشتوانه برای این نوع سینما باشد.
وی درباره تبلیغات فیلم های گروه “هنر و تجربه” بیان کرد: متاسفانه تبلیغات فیلم های گروه هنر و تجربه با دست خالی و بدون امکان است. به هر حال مسئولیت و رسالت هر بیننده ای است که با نمایش این فیلم ها به نگاهی دیگر از جامعه برسند. امیدوارم هر فرد خود رسانه ای برای تبلیغ این گروه از فیلم ها باشد.
کارگردان فیلم “قصه ها” که این فیلم هنوز اکران عمومی نشده است، در ادامه به رسانه ملی اشاره کرد و گفت:در تمام دنیا محل نمایش و دیدن فیلم های مستند، تلویزیون آن کشور است.متاسفانه رسانه ملی ما با دایره تنگ وبسته ای مانع از نمایش فیلمهایی می شود که تصویری واقعی از جامعه نشان می دهند.حداقل کاری که به نظر می رسد وظیفه یک چنین رسانه ای است،این است تا به نهاد مردمی و قابل احترام همانند کهریزک برسدوتیزرها و تبلیغات این فیلم را پخش کند. از عواید این فیلم چیزی به تهیه کننده و کارگردان نخواهد رسید؛ اگر عوایدی هم داشته باشد،عواید فرهنگی آن خواهدبود که نگاهی به کهن سالگی و سالخوردگی است. تلویزیون باز هم از تبلیغ این گونه فیلم ها دریغ می کند. چقدر باید سیاست های ما بر مبنای برگشت عینی ریال باشد. بازده چنین کارهایی که می تواند براساس فرهنگی، میلیاردها ریال ارزش داشته باشد، با نگاهی که تلویزیون به سینما دارد و بیشتر به مقوله اقتصاد سینما دارد، حتی از نمایش و تیزر تبلیغاتی فیلم هم دریغ می کند.پس کمک کنیم به اطلاع رسانی در رسانه های دیگر که امیدواریم سینما بیش از این دیده شود.

*در پایان دکتر احمدی از اعضا کهریزک نام برد و از پشت میکروفن از این دوستان تقدیر کرد.
*کثیریان در ادامه یادآور شد که فروش بلیت های این فیلم همه اختصاص به آسایشگاه کهریزک خواهد داشت.
*در این مراسم همچنین جمعی از کهنسالان و مددجویان آسایشگاه کهریزک برای تماشای فیلم به موزه سینما آمده بودند.
عکاس: منصور تیموری، میلاد بهشتی