احتمال باران اسیدی با شعار «هوا ابری است شاید باران ببارد» به استقبال جشنواره رفت. رونمایی از فیلم «احتمال باران اسیدی» با حضور بهتاش صناعی ها کارگردان، روح اله برادری تهیه کننده، شمس لنگرودی، مریم مقدم و پوریا رحیمی سام بازیگران این فیلم در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.
احتمال باران اسیدی با شعار «هوا ابری است شاید باران ببارد» به استقبال جشنواره رفت
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و سومین جشنواره فیلم فجر، در ابتدای مراسم بهتاش صناعی ها کارگردان فیلم در خصوص ایده شکل گیری این اثر گفت: فیلمنامه این اثر سینمایی قصه ای بود که چند مرحله را پشت سر گذاشت. این فیلم روایتگر تنهایی و سرگشتگی انسان هاست و با حضور شمس لنگرودی مخاطبان می توانند فیلم متفاوتی را ببینند.
وی ادامه داد: در این گروه ترکیبی از افراد جوان حضور دارند و مطمئنم این تجربه و حس جوانی آنها در دیده شدن فیلم ثمربخش خواهد بود.
صناعی ها با اشاره به اینکه در این فیلم شاهد تغییر رنگ در فیلم هستیم بیان کرد: در این فیلم به شدت کنترل رنگ صورت گرفته و در نورپردازیِ فضای این قصه المان هایی دیده می شود که بسیار جذاب است.
در ادامه احسان کرمی مجری برنامه با اشاره به اینکه شمس لنگرودی تجربه بازیگری در دو فیلم کوتاه هم داشته است از وی خواست درباره حضور خود در این فیلم توضیحاتی را بیان کند.
لنگرودی ادامه داد: قضیه من و سینما به سال ۵۱ برمی گردد در همان سال در دو فیلم کوتاه بازی کردم سپس وارد فضای شعر و ادبیات شدم وقتی آقای صناعی ها از من درخواست کرد در این فیلم بازی کنم ابتدا نپذیرفتم چون می دانستم فضای شعر و سینما متفاوت است اما علت حضور من در این اثر فیلمنامه و شخصیت جذاب منوچهر بود.
در ادامه سمیرا برادری تهیه کننده این فیلم درباره ساخت «احتمال باران اسیدی» گفت: سالها در مسیر تهیه کنندگی شاگردی کردم و می توانم بگویم تهیه کنندگی شغلی سخت است و به تجربه نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه سینمای مستقل دغدغه من است تاکید کرد: تهیه کنندگی مشترک با پدرم برایم موثر واقع شد تا بتوانم بخشی از مسئولیت های این فیلم را بر عهده بگیرم اما پدرم معتقد بود این فیلم به روحیه ام نزدیکتر است و بیشتر کارهای این فیلم را به من واگذار کرد.
لنگرودی در پاسخ به سوال کرمی در خصوص اینکه آیا در این فیلم با فضای شاعرانه روبرو هستیم یا خیر؟ گفت: من اصولا به سینما آمده ام تا از شاعرانه بودن فاصله بگیرم البته این فیلم به نوعی متفاوت شاعرانه محسوب می شود و به نظرم به دلیل نوع استعاره به سمت شاعرانه رفته است.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که تا چه میزان به شخصیت منوچهر نزدیک بودید توضیح داد: هیچ شباهتی با این نقش نداشتم تنها در ادبیات پایمال شدن انسانها برایم مهم بود من با این شخصیت به خاطر معصومیت پایمال شده اش انس گرفتم و روز به روز به آن نزدیک شدم.
در ادامه پوریا رحیمی سام یکی دیگر از بازگران این فیلم گفت: گرچه ممکن است در عرصه سینما شناخته شده نباشم ولی با این حال در دو سال گذشته با بهترین فیلم در جشنواره فجر حضور داشتم.
وی ادامه داد: احتمال باران اسیدی از جمله فیلم هایی است که با فنون اصلی سینما ساخته شده است چرا که بسیاری از مشخصه های حرفه ای سینما در آن دیده می شود.
رحیمی سام در ادامه با اشاره به اینکه این فیلم با بودجه ای باورنکردنی ساخته شده است افزود: بسیار خوشحالم از اینکه در قسمتی از این فیلم حضور داشتم و معتقدم دلیل اصلی بازی من در این فیلم شناخت صناعی ها از بازیگران تئاتر است.
در ادامه احسان کرمی با اشاره به اینکه آنونس فیلم تماشاگر را فریب می دهد گفت: من معتقد به این موضوع نیستم هر فیلمی مسائل تولیدی خود را دارد؛ ما با گروهی کار کرده ایم که با نهایت تلاش خواستند فیلمی تولید شود که مورد پسند تماشاگر واقع شود.
وی یادآور شد: این فیلم با سختی هایی روبرو بود بخشی از لوکیشن های فیلم در شمال و بخشی در تهران بود البته لوکیشن هایی که در تهران پیدا نکردیم در شمال فیلمبرداری شد.
رحیمی سام افزود: در این فیلم همه نقش ها به هم نزدیک هستند و تنهایی انسانها روایت می شود این فیلم بسیار ساده و بی تکلیف است و امیدوارم این ویژگی به تماشاگر منتقل شود.
صناعی ها از ایده شکل گیری این فیلم گفت: وقتی فیلمنامه را می نوشتم نگران بودم که شاید نتوانیم فرد مناسبی را برای نقش اصلی پیدا کنیم با وجود اینکه بازیگران خوب و چهره در سینما وجود دارند اما احساس کردم به خاطر جنس فیلم آنها مناسب نیستند؛ چیزی متفاوت و فراتر از یک نقش اولی می خواستم به همین دلیل تصمیم گرفتم کسی را برای نقش پیدا کنم که نابازیگر باشد چون تنها برایم احساسات فرد مهم بود.
لنگرودی در ادامه این برنامه با اشاره به یکی از ویژگی های این فیلم بیان کرد: یکی از وجوه برجسته فیلم غم انگیز بودن داستان است به همین دلیل نگران بودم بعد از فیلم افسرده نشوم چون این فیلم یک زندگی را روایت می کرد که شخصیت اصلی فیلم تنها درگیر احساسات و … بود که با نتیجه اخلاقی همراه نبود به همین دلیل نگران بودم که بازی آنقدر در من تاثیرگذار باشد که تبدیل به منوچهر قصه شوم.
صناعی ها با اشاره به اتفاقات اخیر که برای فیلم اولی ها رخ داده است گفت: سال قبل شانس حضور فیلم اولی ها در جشنواره بیشتر بود به دلیل اتفاقاتی که امسال برای برخی از فیلم ها رخ داد بسیاری از عوامل حرفه ای دلزده شده اند چون هنوز دستمزدهای خود را نگرفته اند.
وی ادامه داد: بسیاری از جوانان شانس حضور خود در جشنواره ای مهم را از دست داده اند و با توجه به محدودیت ها جشنواره طبق سیاست های اعمال شده پیش می رود.
وی با اشاره به استقبال فیلم خود در جشنواره فیلم فجر توضیح داد: تماشاگری از تماشای این فیلم ناراضی بیرون نخواهد رفت؛ بهترین جمله تبلیغاتی برای فیلمم این است که «به نفع مردم است که بروند و این فیلم را ببینند» وخوشحالم از اینکه امسال برای معرفی فیلم ها چنین برنامه ای طراحی شده است.
در ادامه برادری راجع تبلیعات این فیلم گفت: فکر می کنم این فیلم ساده و بی هدف است، آدم های این فیلم پولدار نیستند ولی حالشان خوب است.
در انتها کارگردان این فیلم با اشاره به شعار فیلم عنوان کرد: فیلم فراتر از است که به شعار نیاز داشته باشد به همین دلیل شعار دادن را دوست ندارم.
کارگردان این فیلم در ادامه صحبت های احسان کرمی در خصوص اینکه این دیالوگ ها چون قرار است به جذب مخاطب کمک کند پس احتیاج به شعار دارد گفت: هوا ابری است شاید باران ببارد، باران اسیدی شعار فیلم ماست.
در پایان برنامه از پوستر فیلم که توسط بهتاش صناعی ها و آروین مدقالچی طراحی شده است رونمایی شد.
لینک گزارش تصویری عکسهای برنامه رو نمایی
منبع: