مهرداد غفارزاده کارگردان فیلم “دریا و ماهی پرنده” درباره این فیلم گفت: سوژه این فیلم ۱۹ سال پیش به ذهن من رسید و مربوط به اوایل دهه ۷۰ است. در آن سال‌ها برای تهیه گزارش به کانون اصلاح تربیت تهران مراجعه کردم و با این سوژه روبرو شدم. این سوژه حرف و پیام جهان شمولی دارد و در آن بحث آزادی را بیان می کند.
در ادامه همایون ارشادی بازیگر فیلم “دریا و ماهی پرنده” عنوان کرد: تا به حال در این ژانر کار نکرده بودم و نقش من مدیر مکانی است که بچه‌های کانون در آن حضور دارند. این فیلم موقعیت خاصی ندارد و زبان و بیان آن برای تمام جوامع دنیا است چون در آن روابط انسان‌ها مطرح می‌شود. همین‌که نقش اول فیلمم فردی کر و لال است و توانست به خوبی از عهده نقش خود بربیاید برایم قابل ارزش است.
نیوشا ضیغمی دیگر بازیگر این فیلم درباره همکاری با مهرداد غفارزاده، گفت: فضای فیلم خیلی متفاوت با کارهای دیگرم است. غفارزاده جزو کارگردانانی است که به شدت از روی احساسات کار می‌کند و در میان کار درگیر خلق اثر می‌شود؛ همکاری با آقای ارشادی باعث افتخارم است.
وی عنوان کرد: درس بزرگ این فیلم برایم این بود که این دنیا پر از قضاوت‌های نابجا است و ایکاش یاد بگیریم این طور نباشیم این فیلم یک تجربه و نگاه متفاوت است و به نظرم یک موضوع ساده از نگاه یک کارگردان احساسی گذشته است و فیلم متفاوتی ایجاد می‌کند.
در ادامه این نشست امیر پورکیان تهیه کننده فیلم درباره چگونگی همکاری با پروژه، گفت: در دفترم قصه‌ای درباره بچه کرولالی در زندان صحبت شد که نمی‌توانست حرف بزند و من بدون هر نوع صبری گفتم آن را بنویسید؛ به نظرم این فیلم یک پیام جهانی دارد.
وی افزود: قضاوت درباره این فیلم را به مردم سپردیم و اصلا معتقد نیستم که این فیلم مخاطب خاص دارد چرا که در پردیس سینمایی کوروش که براساس نظرسنجی بین ۴۰۰ نفر انجام شد، ۹۸ درصد فیلم را عالی می‌دانستند.
در ادامه این مراسم شایان یارمحمدی تدوینگر فیلم، توضیح داد: از روز اول شروع کار به لطف آقای غفارزاده توانستم با پروژه همکاری داشته باشم. این فیلم کار بسیار سختی بود. چون یک سری از سکانس‌ها تنها با تدوین درمی‌آمد. فکر می‌کنم تدوین به خاطر فرم کار خیلی دیده می‌شود. به نظرم مخاطبان می‌توانند یک فیلم مدرن و سرشار از احساسات ببینند.
در پایان این مراسم همایون ارشادی شعار فیلم را “پشت این دیوار دریاست” مطرح کرد و مهرداد غفارزاده از پوستر این فیلم رونمایی کرد.
منبع : ارتباطات و اطلاع رسانی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر