سی و دومین دوره جشنواره فیلم ساندنس از دوم بهمن (۲۲ ژانویه) آغاز به کار می کند و تا دوازدهم بهمن (اول فوریه) ادامه دارد. این جشنواره طی سال ها فعالیت خود به یکی از مهم ترین و بزرگ ترین جشنواره های فیلم امریکا در سال های اخیر بدل شده و مسیر فیلم های مستقل را برای ورود به فهرست نامزدهای جوایز گلدن گلوب و اسکار باز کرده است و موسسه ساندنس هم‏چنان در مسیر موفقیت های دور پیشین خود یکه تازی می کند. به طوری که برای نخستین بار در تاریخ این جشنواره، دو فیلم برتر «پسربچگی» (Boyhood) و «ضربه شلاق» (Whilplash) در بخش بهترین فیلم سال نامزد دریافت جایزه اسکار شده اند.
سی و یکمین دوره جشنواره فیلم ساندنس (۲۰۱۴) به محبوبیت دوباره و استقبال بی سابقه تماشاگران سینما از فیلم های مستقل انجامید و باعث شد فیلم های مستقلی همچون «مرد تحت تعقیب» (به کارگردانی آنتون کوربین)، «بچه بدیهی» (به کارگردانی جیلیان روبسپیر)، «سفیدپوستان عزیز» (به کارگردانی جاستین سیمیان) و «دوقلوهای اسکلتی» (به کارگردانی کریگ جانسن) در گیشه به فروش قابل توجهی دست پیدا کنند.
برنامه ریزان و برگزارکنندگان جشنواره ۲۰۱۵، وعده گردهمایی پربارتری را به علاقمندان و فعالان سینمای مستقل داده اند و مثل همیشه برای بخش آثار مستند تلفیقی، فیلم هایی را انتخاب کرده اند که موضوع های جذابی دارند. در جشنواره امسال، هم‏چنین دو فیلم از کوبی اسمالدرز («نتایج» و «غیرمنتظره»)، دو فیلم از کریستن ویگ («کودک ناخوشایند» و «خاطرات یک دختر نوجوان»)، یک تریلر ترسناک با نقش آفرینی کیانو ریوز («تق تق»)، فیلم مستقل دیگری از جاش چارلز («متقابلاً لبخند می زنم»)، یک درام تاریخی ماجراجویانه با بازی ایون مک گریگور («واپسین روزها در بیابان»)، نخستین فیلم بلند سینمایی تیلر شیلینگ («شبانه») در میان سایر آثار شرکت کننده به نمایش در می آیند.
جشنواره فیلم ساندنس هر سال توسط موسسه ساندنس در ایالت یوتا برگزار می شود. این رویداد فرهنگی هنری سال ۱۹۴۸ توسط رابرت ردفورد کارگردان و بازیگر مشهور سینما با هدف آن حمایت از فیلم سازان مستقل تاسیس شد. آثار بسیاری از فیلم سازان معروف آمریکا برای اولین بار در این جشنواره به نمایش درآمده و در واقع ویترینی از آثار تازه فیلم‏سازان امریکایی و بین المللی است. جشنواره ساندنس دارای بخش های رقابتی در زمینه آثار دراماتیک و مستند امریکایی و بین المللی برای فیلم های بلند و فیلم های کوتاه است. این جشنواره به لحاظ جذب تماشاگران هم تاکنون موفق بوده، چنان که سال ۲۰۱۲ بیش از ۴۶ هزار شرکت کننده به تماشای فیلم های آن نشسته اند. ، یکی از بزرگ ترین جشنواره های فیلم مستقل در سراسر ایالات متحده به شمار می رود.

منبع: هیتفیکس (Hitfix)