هنر و تجربه: پروانه ساخت فیلم «یحیی سکوت نکرد» اوایل آبان ماه امسال صادر شد و پس از یک هفته مراحل ساخت فیلم آغاز شد و بازیگران جلوی دوربین قرار گرفتند. لوکیشن اصلی فیلم خانه‌ای قدیمی درخیابان هدایت تهران بود. کاوه ابراهیم‌پورکارگردان فیلم، از فارغ التحصیل سینما است و علاوه بر ساخت فیلم کوتاه، تیزرهای تبلیغاتی متعددی را هم ساخته‏است. فیلم‏های کوتاه او تاکنون در جشنواره‏های مختلفی به نمایش درآمده و جوایزی را هم دریافت کرده‏ اند. فیلم‏برداری یحیی سکوت نکرد، تابستان ۹۳ آغاز شد و پاییز به پایان رسید. حسین جلیلی اولین حضور خود را به‏ عنوان مدیر فیلم‏برداری در این فیلم تجربه کرده و علی عابدینی بعد از سال‌ها دوری از سینما، طراحی صحنه و لباس را در این فیلم برعهده داشته‌است.

یکی از بهترین اتفاق‏ ها برای کارگردان فیلم اولی شاید حضور یک بازیگر حرفه‌ای باشد. کاوه ابراهیم‌پور دلیل ساخت فیلم‌ خودرا حضور فاطمه معتمد‌آریا بیان کرده‌است و معتمد‌آریا می‌گوید یک سال پیش فیلم نامه این کار را دریافت کرده و کارهای قبلی ابراهیم پور را دیده بوده و می‏ دانسته سلیقه و دیدگاه خاصی دارد و به همین دلیل فیلم‌نامه را قبول کرده‌است. یکی از نقش ‏های این فیلم هم به تورج منصوری مدیر فیلم‏برداری نام آشنای سینمای ایران سپرده شده که هرازگاهی هم در برخی پروژه‏ ها بازی هم می‏ کند. تینا پاکروان تهیه کننده این فیلم در گفت ‏وگویی با ذکر این نکته که آثار حاضر در بخش هنر و تجربه فیلم ‏های شاخصی هستند، از نمایش فیلم یحیی سکوت نکرد در این بخش اظهار خشنودی کرد.

کارگردان: کاوه ابراهیم‌پور- نویسنده فیلم‌نامه: طلا معتضدی- مدیر فیلم‌برداری: حسین جلیلی – موسیقی: حامد ثابت- تدوین: کاوه ابراهیم‏پور،ژینوس پدرام- طراح‌صحنه و لباس:علی عابدینی- صدابردار: امین میرشکاری- طراح چهره‏ پردازی: ایمان امیدواری- عکس:احمدرضا شجاعی- مشاور رسانه‌ای: آیدا اورنگ- مجری طرح: موسسه فرهنگی هنری تصویر آفتاب- تهیه کننده: تینا پاکروان- بازیگران: فاطمه معتمد آریا، رابعه اسکویی، ندا جبرائیلی، مریم شیرازی، تورج منصوری، علیرضا محمدی، ماهان نصیری

خلاصه داستان: سرپرستی کودکی به نام یحیی، پس از مرگ مادرش به عمه سپرده می‌شود، عمه‌ای تلخ و نا‌آشنا که زندگی پر رازورمزی دارد. او با ورود به این دنیای متفاوت در پی کشف مفاهیم جدید زندگی و شاید یافتن جایگزینی برای مادر از دست داده خود است و این کنکاش اما هزینه سنگینی برایش دارد.