هنرو تجربه: جشنواره بین المللی فیلم گوتنبرگ (Goteborg International Film Festival) که مهم ترین جشنواره سینمایی کشورهای حوزه اسکاندیناوی (سرزمین های نوردیک) و یکی از بزرگ ترین جشنواره های سینمایی اروپا به شمار می رود از سوم بهمن (۲۳ ژانویه) آغاز شده و دوشنبه ۱۳ بهمن (دوم فوریه) به کار خود پایان می دهد.
امسال هشت فیلم در بخش «مستندهای نوردیک» جشنواره با یکدیگر به رقابت می پردازند که «شمایل سکوت» (The Look of Silence) به کارگردانی جاشوآ اوپنهایمر از شاخص ترین آثار این بخش است. شمایل سکوت پیش تر در هشتمین دوره جشنواره فیلم مستند «سینما حقیقت» – که از ۹ تا ۱۶ آذر برگزار شد- برای مخاطبان و علاقه مندان سینمای مستند به نمایش درآمده بود.
جشنواره گوتنبرگ هم چنین بابرپایی «بازار فیلم نوردیک» در زمینه ارایه و معرفی تولیدات سینمایی کشورهای اسکاندیناوی نظیر فنلاند، ایسلند، دانمارک، نروژ و سوئد نقشی کلیدی در توسعه صنعت فیلم سازی این نواحی ایفا می کند. این رویداد فرهنگی هنری از سال ۱۹۷۹ با نمایش ۱۷ فیلم در ۳ سالن نمایش و ۳ هزار شرکت کننده کار خود را آغاز کرد.
جشنواره فیلم گوتنبرگ هر سال از اواخر ژانویه تا اوایل فوریه در گوتنبرگ سوئد برگزار می شود و در سال های اخیر شمار شرکت کنندگان آن به ۱۱۵ هزار تن رسیده است. سال گذشته، حدود ۵۰۰ فیلم از ۷۶ کشور دنیا در این جشنواره به نمایش درآمدند. جوایز اژدهای بهترین فیلم نوردیک، بهترین فیلم مستند نوردیک (از ۲۰۱۳ به بعد)، بهترین فیلم نوردیک به انتخاب تماشاگران، بهترین مستند سوئدی، بهترین فیلم بلند (به انتخاب تماشاگران)، جایزه اینگمار برگمان و جایزه اژدهای استعداد نوین از جمله جوایز اصلی این جشنواره به شمار می روند.

برچسب‌ها: