هنر و تجربه: فرزاد موتمن بعد از سال‏ ها تجربه در عرصه مستند سازی، با فیلم «هفت پرده» ( ۱۳۷۹) به سینما آمد که فیلم‏ نامه ‌اش را سعید عقیقی نوشته‏ بود، فیلمی که روایت غیرخطی آن در جشنواره فیلم فجر مورد توجه منتقدان قرارگرفت اما اکران عمومی نشد. او سال ۱۳۸۱«شب‌ های روشن »را با بازی هانیه توسلی و مهدی احمدی و باز هم فیلم‏ نامه ‏ای از سعید عقیقی کارگردانی کرد. پس از کارگردانی این دو فیلم و استقبال خوب منتقدان از شب‏ های روشن، به نظر می‏ رسید موتمن مسیر فیلم‏ سازی خود را انتخاب کرده‏ است اما فیلم‏ های بعدی او «باج خور» (۱۳۸۲)، «جعبه موسیقی» (۱۳۸۶)، «صداها»، «بیداری»(۱۳۸۷)،«پوپک و مش ماشاالله»(۱۳۸۸) و «سایه روشن»(۱۳۹۲) هرکدام حال و هوایی متفاوت داشتند،از تریلر ایرانی تا فضایی جنایی و کمدی و ملودرام.هرچند موتمن علاقه اصلی ‏اش را به ژانر جنایی هرگز پنهان نکرده ‏است. جدیدترین فیلم موتمن «خداحافظی طولانی »که قرار است در دو بخش هنر و تجربه و سودای سیمرغ، سی و سومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآید،هم با دیگر ساخته‏ هایش متفاوت است. این فیلم براساس فیلم‏ نامه «دلم را به خاک نسپار» نوشته اصغر عبداللهی نویسنده و فیلم ‏نامه نویس نام آشنای سینمای ایران، ساخته شده‏ است. موتمن این بار قصه خود را در یک فضای کارگری و حاشیه راه آهنی تعریف می‏ کند.فیلم برداری این فیلم اوایل پاییز آغاز شد و موتمن فرصت کافی داشت تا برای بازبینی جشنواره نسخه کاملی را آماده کند. علاقه موتمن به همکاری با بازیگران حرفه ‏ای از اولین ساخته‌ هایش مشهود است و این بار هم نقش‏ های کلیدی فیلم را به میترا حجار،سعید آقاخانی و ساره بیات سپرده است. آقاخانی که به واسطه مجموعه‏ های طنز مهران مدیری و کارگردانی چند مجموعه طنز، به چهره شناخته شده سریال‌ های طنز تلویزیونی بدل شده است، در این فیلم نقشی کاملا جدی را بازی می کند.

خداحافظی طولانی/ کارگردان: فرزاد موتمن- نویسنده فیلم‏ نامه: اصغر عبداللهی- تدوین: ژیلا ایپکچی- مدیر فیلم‏ برداری: مرتضی غفوری- طراح صحنه و لباس: جهانگیر میرزاجانی- صدابردار: امیر نوبخت- دستیار اول کارگردان و برنامه‌ ریز: رضا بختیاری نیک- طراح چهره پردازی: میشا جودت- جلوه‌های ویژه: آرش آقابیک- مدیر تولید: میثم کائد- عکاس: مریم تخت کشیان- سرمایه گذار: علی حضرتی- مجری طرح: نیما حسنی نسب- تهیه‌ کننده: فرزاد موتمن، علی حضرتی- بازیگران: میترا حجار،سعید آقاخانی، ساره بیات
خلاصه داستان: مردی از اتهام یک قتل جنجالی تبرئه شده اما جامعه و اطرافیانش هنوز به عنوان مجرم به او نگاه می کنند.مرد درگیر یک رابطه عاطفی است و برای تداوم زندگی باید بر این بحران غلبه کند.