هنر و تجربه:«یحیی سکوت نکرد»، اولین ساخته کاوه ابراهیم پور در نخستین روز جشنواره سی‏ و سوم فیلم فجردر خانه هنرمندان به نمایش درمی‏ آ‏ید. ابراهیم ‏پور پیش از کارگردانی این فیلم، به عنوان طراح پوسترو سازنده تیزر در سینما فعالیت کرده‏ است.

چه شد که سراغ این قصه رفتید؟
طرح جذابی داشتم که فکر کردم، ارزش و جذابیت تعریف کردن برای مخاطب را دارد. در‏واقع مدت ها بود، دنبال چنین داستان چالش برانگیزی می گشتم و یافتن آن باعث برداشتن قدم اول شد.
در مراسم رونمایی فیلم دلیل اصلی ساخت این فیلم را پذیرفتن نقش توسط فاطمه معتمدآریا ذکر کردید. از همان ابتدا نقش عمه را برای فاطمه معتمد آریا نوشته بودید؟
طرح از ابتدا با پیش فرض حضور خانم معتمد آریا نوشته شد و خوشبختانه وقتی به ایشان پیشنهاد شد با استقبال پذیرفتند و دیگر احتیاجی به فکر کردن راجع به بازیگر دیگری نبود .
ساخت فیلم تجربی چه مزایا و مشکلاتی دارد؟
فیلم ساز تجربی به واسطه کم خرج تر بودن فیلم و با لطبع نظارت کمتر سرمایه گذار و تهیه کننده سنتی ، نقش تعیین کننده تری در فیلم دارد و مجبور نیست از الگوهایی پیروی کند که برای او و سینمایش تازگی ندارد که این خودش یک مزیت بزرگ است. البته مشکلات فیلم سازی یک کتاب مفصل می ‏شود به ‏خصوص اگر فیلم‏ ساز فیلم اول، مستقل و تجربه گرا باشی.
با در نظر گرفتن این مشکلات فکر می‏ کنید، فیلم‏ هایی که در طیف فیلم تجربی قرار می گیرند، چقدر توانایی جذب مخاطب جدید را برای سینما دارد؟
هیچ فیلم سازی در دنیا وجود ندارد که بگوید فیلم خود را برای مخاطب نمی ‏سازد. حتی اگر داعیه “هنر برای هنر” داشته ‏باشد. پس باید دغدغه روایت و مضمون داشت تا بتوان از خالی ماندن سالن سینما جلوگیری کرد. در واقع باید مخاطب را شگفت زده کرد تا مثل کلیشه های آثار روایی، فیلم قابل حدس زدن از آب در نیاد.در این صورت فکر نمی کنم مشکلی برای جذب مخاطب در مورد این فیلم‏ ها وجود داشته باشد.
اساسا تشکیل گروه هنرو تجربه و نیز اختصاص بخشی از جشنواره فجر به فیلم های هنر و تجربه چه کمکی به دیده شدن و معرفی و جذب مخاطب جدید می کند؟
به نظر من اکران فیلم‏ های هنر و تجربه، کمک شایانی است به فیلم هایی که شاید با گرایش گیشه ساخته نشده‏ اند، علاوه براین به خاطر فرم خاص اکران در این گروه که به صورت دراز مدت برای هر فیلم برنامه ‏ریزی شده ، فرصت بسیار خوبی برای تماشاگران فراهم می ‏شود تا با فراغ بال برای دیدن فیلم ها برنامه ریزی کنند.
فکر می ‏کنید در آینده هم این روال فیلم ‌سازی را ادامه دهید؟
در فکر چند طرح جدید هستم، اما ادامه جهت حرکتم در سینما، بستگی به بازخورد هایی دارد که از مخاطب دریافت می کنم.

برچسب‌ها: