هنر و تجربه: آیین افتتاحیه سی و سومین جشنواره فیلم فجر شامگاه روز شنبه یازدهم بهمن ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد.

در این مراسم که با امضای بیانیه محکومیت توهین به پیامبر اعظم (ص) آغاز شد، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد و اسلامی، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، علیرضا رضاداد دبیر جشنواره سی و سوم و جمعی از سینماگران و هنرمندان کشور حضور داشتند.

دبیر این دوره جشنوار در ابتدای مراسم افتتاحیه طی سخنانی جشنواره فیلم فجر را نقطه آغاز همدلی و اکران دانست و برای سینمای ایران و همه سینماگران دهه ای پر از نشاط و شور و امید و موفقیت آرزو کرد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با سخنرانی کوتاهی ضمن تقدیر از اهالی سینما برای ایجاد فضایی مثبت و سازنده در عرصه سینما طی یک سال اخیر، حضور پررنگ جوانان در جشنواره سی و سوم را مایه خوشحالی مدیران و سینماگران پیشکسوت دانست و با تاکید بر لزوم برنامه ریزی دقیق در حوزه سینما گفت: «از این پس باید تلاش کنیم که در سال آینده، سینمای ایران فیلم های بهتری ارائه دهد که هم در صحنه های داخلی و هم در صحنه های خارجی مورد مورد استقبال قرار گیرد».

در این مراسم هم چنین از برگزیدگان بخش اقلام تبلیغی جشنواره سی و دوم تجلیل شد. هیات داوران این بخش، تندیس بهترین عکاسی فیلم را به سحاب زری باف عکاس فیلم «اشباح» به کارگردانی داریوش مهرجویی اهدا کردند. تندیس بهترین نوآوری و خلاقیت در شیوه های اصولی تبلیغات و اطلاع رسانی نیز به امیر اثباتی برای فیلم ماهی و گربه به کارگردانی شهرام مکری اهدا شد که در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده است و جایزه بهترین مدیریت تبلیغات و اطلاع رسانی به بهرنگ تنکابنی به خاطر مدیریت تبلیغات فیلم «شهر موش های ۲» تعلق گرفت.

در این مراسم رییس سازمان سینمایی جشنواره امسال را جشن قدرت نمایی جوانان خواند و افزود: «جشنواره فیلم فجر جشن خواستن، توانستن، جشن پیروزی لبخند بر اخم و قهر است.»

آیین بزرگداشت از محمدعلی کشاورز بازیگر برجسته سینما، تئاتر و تلویزیون کشور،  محمدحسین جعفریان فیلم بردار مطرح سینمای ایران و تجلیل از لابراتورهای سینمایی بخش پایانی این مراسم بود.در این بخش هم چنین کتاب هایی که برای این بزرگداشت ها تدوین شده بود، رونمایی شد.

محمدعلی کشاورز که با همراهی بهرام رادان و حمید فرخ نژاد روی صحنه حاضر شده بود، داشته های خودش را در درجه اول مدیون الطاف مردم ایران و بعد آموخته های اساتید درجه یک این عرصه دانست و از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کرد.

محمدحسین جعفریان نیز در سخنرانی کوتاهش از همکارانی یاد کرد که طی سالیان طولانی فعالیتش، او را در به سرانجام رساندن آثار مختلف یاری رسانده بودند.