هنر و تجربه:«آتلان» ساخته معین کریم الدینی به عنوان یکی از دوفیلم برگزیده جشنواره سینما حقیقت، در بخش هنر و تجربه جشنواره سی و سوم فیلم فجر به نمایش درمی‌آید. داستان پرفراز و نشیب دوبرادر ترکمن که مربی اسب‌های مسابقه هستند با اسبی سرکش، در جشنواره سینما حقیقت جایزه بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند را دریافت کرد و مورد توجه قرار گرفت. معین کریم‌الدینی که پیش از این در «وقتی ابرها پایین می‌آیند» سراغ آئین‌های عزاداری شیعیان هند رفته بود، ایده ساخت این فیلم را مربوط به دوران دانشجویی‌اش می‌داند. ایده‌ای که در سفری به منطقه ترکمن صحرا دوباره زده شد. پژوهش این فیلم از بهمن سال ۹۰ آغاز شده و دو برادری که شخصیت‌های مرکزی این مستند هستند از بین ۳۵ مربی اسب در این منطقه انتخاب شده‌اند.مرحله تولید آتلان از پائیز سال ۹۱ تا تابستان سال ۹۲ طول کشیده است و گروه برای فیلم‏برداری صحنه‏های مختلف بیش از پانزده سفر به منطقه داشته‌اند.
ویژگی اصلی آتلان حضور پررنگ درام در فضای مستند است. فیلم با نمایش امتناع اسب مسابقه از دویدن در روز اسب‌سواری آغاز می‌شود و در ادامه پیوند خوردن زندگی و اعتبار دو برادری که مربی اسب‌های ترکمن هستند با رام کردن این اسب و دویدن یا ندویدنش در روز مسابقه فضایی از تعلیق خلق می‌کند.
فیلم پیشین کریم‌الدینی وقتی ابرها پائین می‌آیند در جشنواره فیلم فجراز نامزدهای جایزه بهترین تدوین بود و سامان لطفیان برای فیلم‏برداری آن سیمرغ بلورین گرفت. لطفیان مدیریت فیلم برداری آتلان را هم برعهده دارد. طبق شنیده ها در این فیلم نیز شاهد تصاویر چشم نوازی از تمرین و مسابقه اسب‌‏ ها و مناظر ترکمن صحرا خواهیم بود.

آتلان/ کارگردان، نویسنده فیلم نامه، تدوین وتهیه کننده: معین کریم الدینی- پژوهش گر: فاطمه سرافراز، معین کریم الدینی – تصویربردار: سامان لطفیان- موسیقی: آریاعظیمی نژاد- صدابردار: ظاهرپیشوایی- صدا گذار:مهرداد جلوخانی- دستیارکارگردان:محمد جواد گلزاری- عکس و طراحی پوستر: علی باقری
خلاصه داستان:علی،پدرش وبرادرانش مربی اسب هستند. اسب تمام هستی آن ها است. ایلحان نام اسبی است که مقام های زیادی را کسب و موفقیت های بسیاری را نصیب خانواده کرده است. علی قصد دارد باپولی که ازجوایز ایلحان به دست می آورد، ازدواج کند.اما ممکن است همه چیز در کورس اسب دوانی بر وفق مراد نباشد.