هنر و تجربه: «در جاده شیری» (On the Milky Road) عنوان تازه ترین فیلم امیر کوستوریتسا است که ساخت آن از سه سال پیش آغاز شده است و هم چنان در مرحله فیلم برداری به سر می برد. کارگردان برنده دو نخل طلای جشنواره فیلم کن برای ساخت فیلم هایی همچون «زیرزمین» (۱۹۹۵) و «دوران کولی ها» (۱۹۹۸) علاوه بر کارگردانی، نویسندگی این کار را نیز برعهده داشته و در کنار بازیگر مطرحی مانند مونیکا بلوچی به ایفای نقش پرداخته است. سرگئی تریفونویک، پردراگ مالونویچ و بایرام سوردزان از دیگر بازیگران سرشناس تازه ترین فیلم کوستوریتسا هستند.
فیلم نامه «در جاده شیری» با اقتباس از فیلم کوتاه «زندگی ما» ساخته خود کوستوریتسا نوشته شده است. این درام بلند دربرگیرنده سه بخش روایی است که سه دوره چالش برانگیز زندگی یک مرد را به تصویر می کشد. داستان اول درباره یک سرباز دوران جنگ است که وظیفه دارد از روستایی نزدیک شیر تهیه کند و برای همرزمانش ببرد. داستان دوم درباره زنی است که شیر مورد نیاز سرباز را تامین می کند و سومین داستان درباره یک سرباز قدیمی است که اکنون به لباس راهبه گی درآمده است و هرزمان که وظایف روزمره اش را به پایان می رساند، با یک سطل خرده از سنگ از صخره ای بالا می رود تا محموله اش را خالی کند.
حوادث پیش بینی نشده و خارج از برنامه ای مانند خونریزی مغزی کوستوریتسا باعث ایجاد وقفه های طولانی در روند ساخت آخرین پروژه فیلم ساز مستقل صرب شده است. «در جاده شیری» که به «عشق و جنگ» نیز معروف است روزهای پایانی فیلم برداری اش را پشت سر می گذارد؛ به ویژه این که کوستوریتسا اخیرا اعلام کرد به زودی ساخت پروژه ای جدید را آغاز خواهد کرد. این فیلم تازه تولید مشترک فرانسه / بلاروس محسوب می شود و از اواسط سال میلادی جدید کلید می خورد.
لوکاس آکوسکین، آلکس گارسیا و پائولا واکارو تهیه کنندگی فیلم تازه کوستوریتسا را به عهده داشته اند. تاریخ قطعی اکران این فیلم هنوز مشخص نشده است، اما به نظر می رسد اولین گزینه این کارگردان برای نمایش فیلمش، جشنواره فیلم کن باشد که خرداد ۹۴ (مه ۲۰۱۵) برگزار خواهد شد.

منبع: ioncinema