هنر و تجربه: «اسپاتلایت» (Spotlight) به کارگردانی توماس مک کارتی، بازیگر، نویسنده و کارگردان مستقل امریکایی این روزها مراحل پایانی تولید خود را پشت سر می گذارد. مک کارتی و جاش سینگر در یک همکاری مشترک نوشتن فیلم نامه این اثر را در ژوئن ۲۰۱۳ به پایان بردند. فیلم نامه «اسپاتلایت» تا مدت ها در «فهرست سیاه» (فیلم نامه های محبوبی که به مرحله تولید نرسیده اند) قرار داشت.
فیلم برداری این اثر سینمایی بلند از سپتامبر ۲۰۱۴ (شهریور ۹۳) با نقش آفرینی مارک رافالو، مایکل کیتن، ریچل مک آدامز، لیو شرایبر، استنلی توچی، جان اسلاتری و بیلی کرودآپ در بوستون امریکا آغاز شد. مایکل کیتن، بازیگر کهنه کار امریکایی این روزها برای نقش آفرینی در فیلم «بردمن»، تازه ترین ساخته آلخاندرو گونزالس ایناریتو نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد در هشتاد و هفتمین دوره جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی امریکا شده است.
گفتنی است فیلم نامه این تریلر بلند با تمرکز بر فعالیت های تیم تحقیقاتی روزنامه «بوستون گلوب» نوشته شده است. اعضای این گروه در سال ۲۰۰۱ موفق شدند اخبار افشاگرانه رسوایی اخلاقی بعضی از مقامات بوستون را پوشش دهند و جنجال رسانه ای کم نظیری به راه اندازند. این حرکت خبرنگاران «بوستون گلوب» موج گسترده ای در جامعه آن روز امریکا به راه انداخت و بسیاری ها را تحت تاثیر قرار داد.
«اسپاتلایت» جنبه های پنهان ماجرای سال ۲۰۰۱ را آشکار می سازد و ابعاد مختلف تحقیقات «بوستون گلوب» و تلاش زنان و مردانی را به تصویر می کشد که در پوشش وقایع پیش آمده سنگ تمام گذاشتند. این فیلم بر  عملکرد مثبت رسانه های محلی تاکید می کند و منظور آن نوع روزنامه نگاری است که طی پنجاه سال گذشته با افول صنعت چاپ روزنامه و نشریات کاغذی تلفات زیادی را در پی داشته است.
سومین فیلم بلند سینمایی مک کارتی، بعد از دو فیلم تحسین شده «برد برد» (۲۰۱۱) و «پینه دوز» (۲۰۱۴) تولید مشترک شرکت های فیلم سازی مستقل نظیر «Anonymous Content» و «Participant Media» به شمار می رود و شرکت «اپن رود فیلمز» مسئولیت توزیع این فیلم در ایالت متحده را به عهده گرفته است. توماس مک کارتی، فیلمساز ۴۹ ساله امریکایی تا امروز بیش از همه برای نویسندگی/کارگردانی آثار مستقلی همچون «مامور ایستگاه»، «برد برد» و «بازدیدکننده» مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است.

منبع: کلایدر