هنر و تجربه: دیوید ایلوو، بازیگر ۳۸ ساله انگلیسی و ستاره اصلی فیلم «سلما» ساخته ایوا دوورنای از رویکرد اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی شدیدا انتقاد کرد. ایلوو بیان داشت رای دهندگان آکادمی تنها زمانی به بازیگران سیاه پوست توجه نشان می دهند که در نقش ها و شخصیت های تابع و بله قربان گو ظاهر شده باشند.

اویلوو امسال با فیلم «سلما» در هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار حضور خواهد داشت. «سلما» در دو بخش بهترین فیلم و بهترین ترانه اصلی نامزد دریافت جایزه اسکار شد و از فهرست نامزدی بخش های کارگردانی و بازیگری جا ماند. ایلوو نقش مارتین لوتر کینگ، رهبر یکی از تاثیرگذارترین جنبش های مدنی ایالات متحده در قرن بیستم را در این فیلم ایفا کرده است.

او که در «جشنواره بین المللی فیلم سانتا باربارا» حضور یافته بود، در صحبت های انتقادآمیز خود عنوان کرد: «ما، به عنوان مردمان سیاه پوست، وقتی تابع و بله قربان گو هستیم بیش تر مورد تقدیر قرار می گیریم؛ وقتی در میان رهبران، پادشاهان نیستیم و محور اصلی روایت های خودمان قرار نمی گیریم.»

ایلوو عقیده دارد که بخش عمده ای از صنعت سینما در طول تاریخ، قصه های مرتبط با مردمان سیاه پوست را تنها از نگاه قهرمانان سفیدپوست روایت کرده است. او در این باره توضیح داد: «در نتیجه شما یک آدم سفیدپوست خیلی نازنین را بر پرده سینما می بینید که دست های مردم سیاه پوست را از خلال روایت های خودشان نگاه داشته اند.»

پارسال، رای دهندگان آکادمی جایزه بهترین فیلم هشتاد و ششمین دوره اسکار را به فیلم «۱۲ سال بردگی» استیو مک کویین، فیلم ساز سیاه پوست اهدا کردند. در سه سال اخیر آکادمی در مقایسه با گذشته، قدم های جدی تری در مسیر اضافه کردن رنگین پوستان به فهرست اعضایش برداشته است. هرچند، این تلاش ها هنوز آن طور که باید و شاید جای خالی مردمان افریقایی-امریکایی را در هالیوود و سایر بخش های سینمای امریکا پر نکرده است و هم چنان نیازمند تغییرات بزرگ تر و کارسازتر به ویژه در بخش قصه گویی است.

منبع: هالیوودریپورتر