هنر و تجربه/ شقایق طباطبایی: مصطفی آل احمد ۹ سال پیش فیلم نامه پوسته را طی طول دو سال نوشت و یک سال پس از نگارش فیلم نامه پروانه ساخت آن صادر شد و سال ۸۸ بازیگران این فیلم مقابل دوربین قرار گرفتند. سال ۹۱ پروانه نمایش گرفت و به نمایش درنیامد تا آبان ماه امسال که در گروه هنر و تجربه اکران شد و هنوز هم در سینماهای نمایش دهنده این گروه در حال اکران است. فیلم داستان زندگی مردی را روایت می کند که پس از ۱۴ سال از زندان آزاد می شود اما با قضاوت های اشتباه روبه رو می شود. برای این که بیشتر از حال و هوای روزهای اکران پوسته و بازخوردهایی که از تماشاگران طی این مدت دریافت کرده است،اگاه شویم با مصطفی آل احمد کارگردان، فیلم نامه نویس و تهیه کننده پوسته گفت وگو کوتاهی کردیم.

اولین فیلم شما در گروه هنر و تجربه اکران شد، فرصت نمایش فیلم ها در این گروه را چگونه ارزیابی می کنید؟
گروه هنر و تجربه به لحاظ آن که فیلم ها فرصت اکرانی طولانی دارند، روش مناسبی برای نمایش فیلم ها بخصوص فیلم های تجربی است . اما به نظر می رسد تعداد فیلم ها در هر دوره اکران زیاد است و این نکته مخاطب هنر و تجربه را کمی سردرگم می کند. از طرف دیگر این اکران ها نیازمند اطلاع رسانی بسیار وسیع تر است. بخصوص با توجه به به استقبال مخاطب و ضرورت نمایش ها این فیلم ها ، به نظرم اکران در سطح اگر فراگیرتری انجام شود، نتیجه بهتری خواهد داشت.
حمایت از نمایش فیلم ها در این گروه در رونق تولید چنین فیلم هایی چه تاثیری دارد؟
بی تردید در صورتی که این نمایش ها ادامه پیدا کند، سطح فرهنگی سینمای ایران ارتقا پیدا می کند.
در مدت اکران فیلم در گروه هنر و تجربه بازخوردی از تماشاگران عادی و سینمایی دریافت کردید؟ این بازخوردها در ادامه کار شما چه تاثیری دارد؟
هر کاری نیازمند نقد است ، این بازخوردها چه مثبت و چه منفی راهگشا برای ارتقا سطح فیلم ساز و شناخت بیشتر او از جامعه اش است.

پوسته
واکنش های تماشاگران به فیلم تان چگونه بود و درواقع این ارتباط مستقیم با تماشاگر، چه میزان به شناسایی نقاط ضعف و قوت فیلم شما کمک می کند؟
بسیار موثر است. طی این مدت با واکنش های متفاوتی روبه رو شده ام، اما آنچه باید مسئولین سینمایی و فرهنگی که با تولید این آثار مخالف بودند بدانند، آن است که مخاطب، حتی مخاطب عام نیز از این فیلم ها استقبال کرده است، فروش فیلم ها بدون تبلیغات گسترده و آن هم در چند سینمای محدود گواه بر شورو شوق تماشاگران برای دیدن این فیلم هاست. جامعه ما جمعیت قابل ملاحظه ای دارد که مخاطب سینمای فرهنگی هستند.
یعنی معتقدید اکران فیلم ها در گروه هنر و تجربه می تواند بر ذائقه تماشاگران تاثیرگذار باشد؟
اکران فیلم ها در این گروه حتما در آینده می تواند سطح سلیقه و تربیت ذهن مخاطب را پذیرای سینمای اندیشمند کند.
حضور بازیگرهای حرفهای چقدر به نزدیک شدن شما به خواسته هایتان کمک کرد؟
این در سینما بستگی به توانایی های بازیگران حرفه ای دارد، بازیگران حرفه ای سینما هم طی سالیان از سینمای اندیشمند دور شدند، اما در هر صورت باور دارم که بازیگری کاری تخصصی است و قرار نیست هرکسی را جلوی دوربین ببریم.
کار بعدی شما چیست ؟ در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
در تدارک ساخت یک فیلم سینمایی و هم زمان ساخت یک فیلم کوتاه هستم .