هنر و تجربه: «ملکه صحرا» آخرین ساخته ورنر هرتسوگ، فیلم ساز ۷۲ ساله آلمانی، دیروز ۱۷ بهمن (ششم فوریه) در شصت و پنجمین دوره جشنواره فیلم برلین روی پرده رفت. این فیلم یک درام زندگی نامه‌ای حماسی است که در بخش مسابقه اصلی جشنواره به نمایش درآمده است و برای کسب جایزه خرس طلایی با سایر آثار این بخش رقابت می‌کند.
ستاره هایی نظیر نیکول کیدمن، جیمز فرانکو، دامین لوییس و رابرت پاتینسن از بازیگران اصلی این فیلم ۱۲۷ دقیقه‌ای هستند. داستان فیلم درباره ماجراهای زندگی گرترود بل، کاوشگر، باستان شناس، مولف و مشاور سیاسی است که در جنگ جهانی اول با سازمان اطلاعات انگلستان همکاری داشت. نیکول کیدمن در نقش کاراکتر اصلی فیلم یعنی گرترود بل ظاهر شده است. «ملکه صحرا» تولید مشترک امریکا و مراکش محسوب می‌شود.
ابتدا قرار بود نوامی واتس نقش کاراکتر اصلی فیلم را ایفا کند، اما بعدتر این نقش به نیکول کیدمن رسید. هرتسوگ درباره دشواری های انتخاب بازیگر و تاخیر در روند فیلمبرداری «ملکه صحرا» گفته بود: «بعضی بازیگران هستند که خیلی دلم می خواهد در این فیلم حضور داشته باشند. اما تداخل زمانی مشکل‌ساز شده و اجازه نداد آن‌ها به طور همزمان در دو پروژه حاضر باشند.» جود لاو نیز از دیگر بازیگرانی مورد علاقه هرتسوگ بود که به دلیل مشغله کاری ناچار شد از این پروژه انصراف بدهد و جیمز فرانکو جایگزین او برای بازی در نقش هنری کادوگان شد.
شرکت های «اولوشن انترتینمنت»، «اچ فیلمز» و «پالمیرا فیلمز» از جمله کمپانی های تهیه کننده این فیلم حماسی هستند. بخش عمده فیلمبرداری در مراکش انجام شده و به جز بازیگران اصلی، بیش از ۵۰ بازیگر نقش های فرعی در این پروژه شرکت کرده‌اند. فیلمبرداری صحنه های ابتدایی «ملکه صحرا» از ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳ آغاز شد و فیلمبرداری اصلی آن از ۱۳ ژانویه ۲۰۱۴ با حضور بازیگران اصلی فیلم کلید خورد و ششم مارس ۲۰۱۴ پایان یافت.
نمایش آخرین ساخته هرتسوگ واکنش‌های متفاوت و اغلب منفی منتقدان را به همراه داشته است. با این حال کیدمن، پاتینسن و لوییس به دلیل بازی روان و درخشان‌شان مورد تقدیر و تحسین قرار گرفته‌اند. پیتر برادشاو، منتقد سینمایی «گاردین» با اعطای سه ستاره از پنج ستاره درباره این فیلم می نویسد: «درام زندگینامه ای ورنر هرتسوگ ساختاری بی‌عیب و نقص دارد، به شایستگی ساخته شده و سراسر قابل احترام است.»

منبع: گاردین