هنر و تجربه: درام فرانسوی- موریتانیایی «تیمبوکتو» به کارگردانی عبدالرحمن سیساکو جوایز اصلی لومیر را از آن خود کرد. این فیلم در بخش بهترین فیلم خارجی زبان هشتاد و هفتمین دوره مراسم آکادمی علوم و هنرهای سینمایی نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. «تیمبوکتو» پیش از این نیز ماه مه ۲۰۱۴ در بخش مسابقه اصلی جشنواره بین المللی فیلم کن روی پرده رفته بود.
تازه ترین ساخته سیساکو موفق شد جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی لومیر را به دست آورد. گفتنی است جوایز لومیر برابر با گلدن گلوب سینمای فرانسه به شمار می‌رود. «تیمبوکتو» از ۲۶ ژانویه در سینماهای فرانسه اکران شده و مجموع فروش آن از مرز ۴/۵ میلیون دلار عبور کرده است.
این درام ۹۷ دقیقه ای ماجرای یک گله‌دار افریقایی و خانواده‌اش را روایت می‌کند که در تل‌های شنی تیمبوکتو، شهری در مالی اقامت می‌کنند. این منطقه معمولا خالی از حضور نیروهای افراطی است و گله‌دار افریقایی تصور می‌کند سرانجام توانسته آرامش را به زندگی خود و خانواده‌اش بازگرداند. اما ناگهان همه چیز در هم می ریزد و اتفاقات غیرمنتظره‌ای مسیر سرنوشت کاراکترهای داستان را تغییر می دهد.
فیلم با واکنش مثبت منتقدان همراه بوده و ۹۸ درصد نقدهای نوشته شده در «راتن تومیتوز» در جهت مثبت و ستایش از این فیلم بوده‌اند. جی وایسبرگ، منتقد فیلم «ورایتی» در این باره می نویسد: «تنها در دست‌های یک استاد کاربلد خشم و تراژدی به واضح ترین شکل ممکن ترسیم می شود و در همان حال ظرافتی بی نظیر در آن موج می زند. عبدالرحمن سیساکو یک چنین استادی است.»

منبع: ورایتی