هنر و تجربه / امیر محقق: جنوب از جنوب غربی،  SXSW با نام کامل South by Southwest، جشنواره‌ای است که هر ساله در میانه‌های ماه مارس در شهر آستین در ایالت تگزاس برگزار می‌شود که جایی برای جمع شدن فیلم‌سازهای مستقل و فکر های جدید است. این جشنواره که سال ۱۹۸۷ متولد شده بعد از جشنواره ساندنس، دومین جشنواره معتبر در زمینه نمایش فیلمهای مستقل و معرفی فیلمسازان با استعداد تازه وارد است و سال به سال هم ، در حجم و نگاه بزرگتر می شود. این جشنواره توسط کمپانی SXSW اداره می شود که برنامه ریزی و اجرای کنفرانس ها، نمایشگاه ها و مراسم های دیگری را بر عهده دارد. به جشنواره هایی که از جنوب از جنوب غربی تاثیر می گیرند اصطلاحا «جشنواره های چهار حرفی» می‌گویند.

این جشنواره امسال بین ۱۳ تا ۲۱ مارس برگزار می شود. دیروز هم لیست فیلم های حاضر در جشنواره امسال که بیست و دومین دوره آن است اعلام شدند که در میان ۱۴۵ فیلمی که به نمایش در می آیند، فیلم های مطرحی همچون کمدی «جاسوس» با بازی ملیسا مک کارتی، مستند «استیو جابز: مردی در ماشین» اثر الکس گیبنی ، «اسب های وحشی» با بازی جیمز فرانکو و نسخه نهایی نشده فیلم «لاشه قطار» به کارگردانی جود آپاتو هم حضور دارند. در اقدامی بی سابقه حدود ۷ هزار و ۳۳۵ اثر به جشنواره فرستاده شده بود که ۲ هزار و ۳۸۵ تای آنها فیلم بلند بوده اند.

جانت پیرسون، رئیس این جشنواره درباره فیلمهای بخش مسابقه گفت: «کیفیت فیلم‌هایی که به دست ما رسیدند به قدری خوب بود که ما را متقاعد کرد تا سقف فیلمهای بخش مسابقه در بخش فیلمهای بلند و مستند را از ۸ به ۱۰ فیلم ارتقا دهیم». او همچنین در مورد حال و هوای این جشنواره توضیح داد:«ما از فیلمسازانی که ریسک و تجربه می کنند حمایت می کنیم. تماشاچیان باهوش و مشتاقی داریم که پذیرای فیلم ها هستند. آن نگاه انتقادی معمول در دیگر جشنواره ها، در این جشنواره وجود ندارد.» پیرسون در مورد تفاوت این جشنواره با ساندنس هم این گونه می گوید:« ما خودمان را بر اساس فیلم‌هایی که با آدم‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، محک می‌زنیم. آدم‌هایی که مشتاق کشف استعداد هستند. تعریف ما از خودمان بر اساس فروش فیلم‌هایمان نیست.»

این جشنواره از تعدادی از فیلم‌های کم بودجه نیز حمایت مالی کرده و فیلم‌هایشان را نمایش می‌دهد. برای مثال، هانا فیدل که فیلم «۶ سال» او در بخش مسابقه فیلم‌های قصه‌گو حضور دارد سابقا به عنوان تماشاگر در این جشنواره شرکت می کرد. او خودش می گوید:«فیلم‌هایی که در سال اول حضورم در این جشنواره دیدم به من جسارت داد تا فیلم خودم را بسازم .»

امسال ایوا دوورنای کارگردان فیلم مطرح «سلما»، مارک دوپلاس از سردمداران سبک مامبلکور در فیلم‌سازی مستقل و روبرت فیتز جرالد دیگز، از افراد سرشناسی هستند که در بخش های مختلف جشنواره، سخنرانی خواهند کرد.

مستند« برند:شروع مجدد» به کارگردانی راسل برند نیز به عنوان افتتاحیه این جشنواره به نمایش در می‌آید.

 

منابع: ورایتی و لس آنجلس تایمز