هنر و تجربه:«آشنایی با لیلا» از چهارم دی ماه در گروه هنر و تجربه به نمایش درآمده است.. عادل یراقی کارگردان آشنایی با لیلا کارش را با ساخت فیلم های کوتاه آغاز کرده و از شاگردان عباس کیارستمی در کارگاه فیلمسازی او بوده است. یراقی فیلمنامه این فیلم را با همکاری عباس کیارستمی نوشته است و هم اکنون مشغول ساخت دومین فیلمش براساس طرح دیگری از عباس کیارستمی است.

نمایش «آشنایی با لیلا» در گروه هنر و تجربه چه بازخوردهایی داشت؟ دیدن فیلم با مردم و بازخورد انتقادی آن در فضای رسانه‌ای چه تاثیری در فیلم های آینده شما خواهد داشت؟

من متاسفانه فقط یک بار فیلم را دیدم چون همزمان با نمایش این فیلم کار جدیدم را شروع کرده بودم. آن یک‌بار هم در مراسم افتتاحیه فیلم بود که آقای کیارستمی هم حضور پیدا کردند و بیشتر، اهالی سینما در افتتاحیه شرکت داشتند. دوستانی که در سینما فیلم را با مردم دیدند راضی بودند و گفتند استقبال خوبی هم شده. اما متاسفانه یا خوشبختانه بعد از این همه مدت که این فیلم اکران شد، اکرانش با شروع کار فیلم جدیدم همزمان شد.

فیلم جدیدتان چه حال و هوایی دارد؟

یک داستان شهری است که در تهران اتفاق می‌افتد و فیلمنامه آن را هم با همراهی آقای کیارستمی نوشتیم. شهاب حسینی و لیلا زارع در فیلم بازی می‌کنند و اسمش فعلا «امتحان نهایی» است.

سینمای مستقل برای سودآوری و جلب سرمایه بخش خصوصی و کم کردن هزینه تولید چه راه‌هایی دارد؟

در مورد جلب سرمایه و مسائل مالی من چندان سررشته ندارم اما می شود از عوامل کار کم کرد و با گروه هایی کوچک‌تر کار کرد. شاید زحمت عوامل تولید در این صورت بیشتر از قبل بشود اما یک گروه کوچک فواید زیادی دارد و تایمینگ فیلمبرداری را هم کاهش می‌دهد که مستقیما باعث کم شدن هزینه ها می‌شود. هر دفتر فیلمسازی که برای تولید فیلم برویم ده پانزده نفر از عوامل را به صورت خودکار در گروه می گنجانند. به همراه کلی راننده و تدارکات و آژانس و غیره که باعث افزایش هزینه می‌شود. اگر گروه های کوچک‌تری متشکل از گروه دوستان و آشناها و آن‌هایی که انگیزه فراوان برای فیلمسازی متفاوت دارند، هم زمان کمتری برای فیلمبرداری صرف می‌شود و هم با مدل فیلم های هنر و تجربه سازگارتر است. خیلی از این فیلم ها با نابازیگر ساخته می شوند و نابازیگر با گروه کوچک‌تر خیلی راحت تر کنار می‌آید تا گروه بزرگی پشت دوربین.

در مورد گروه هنرو تجربه فکر می‌کنید در طول این چندماه این گروه به اهدافی که از پیش داشته رسیده است؟ عملکرد این گروه سینمایی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

متاسفانه من این چندماه درگیر کار جدیدم بودم و خیلی نرسیدم همه فیلم‌ها را ببینم، اما چندتایی را در اکران‌های خصوصی دیده‌ام. همین چندروز پیش داشتم فکر می‌کردم تشکیل این گروه چه اتفاق بزرگ و مهم و پرتاثیری برای سینمای متفاوت ما بود. در مقاله‌ای خواندم تعداد فیلم های اکران‌شده زیاد است و مردم در انتخاب سرگردانند. به نظر من این اشکال نیست. قدم بزرگی برداشته شده و هر کار بزرگی در ابتدای آن ممکن است نواقصی داشته باشد که به مرور باید برطرف شود.