هنر و تجربه: امیر شهاب رضویان کارگردان فیلم‌هایی چون «سفر مردان خاکستری»، «تهران ساعت ۷ صبح»، «مینای شهرخاموش» و.. مدتی است مدیریت پردیس سینمایی کورش را برعهده گرفته‌است. پردیسی که از سینماهای مهم گروه هنر و تجربه هم به حساب می‌آید و علاوه براین، امسال برای نخستین بار فیلم‌های جشنواره فیلم فجر هم میهمان پنج سالن از این پردیس بودند. با رضویان با توجه به استقبال تماشاگران از نمایش فیلم‌های گروه هنر و تجربه در پردیس کوروش، گپی کوتاه داشتیم، پیرامون عملکرد گروه هنر و تجربه که می‌خوانید.

به نظر شما استقبال مردم از فیلمهای هنر و تجربه از زمان تشکیل این گروه تابه‌حال چگونه بوده است؟

استقبال از فیلم‌های این گروه، بیشتر از چیزی بود که انتظار داشتیم. البته بین فیلم‌های هنر و تجربه، «پرویز» و «ماهی و گربه» مخاطب بیشتری داشته‌اند.

گویا پردیس کورش قصد گسترش اکران فیلم‌های هنر و تجربه را دارد.درست است؟

بله اما این قضیه منوط به این است که در این گروه، فیلم خوب داشته باشیم. مثلا یکشنبه هفته گذشته فیلم «من دیگو مارادونا هستم» که در جشنواره در بخش هنر و تجربه قرار داشت را نمایش دادیم که فیلم مناسبی است و مردم استقبال خوبی از آن کردند. شاید بعضی فیلم‌ها مخاطب عام نداشته باشند اما مخاطب خاص خود را به دست می‌آورند. باید دقت کنیم  فیلم‌هایی که امکان جذب مخاطب متفاوت را دارند در این گروه نمایش داده شوند. نمایش فیلم‌های ضعیف باعث افت مخاطب می‌شود.

فکر می‌کنید اگر اکران فیلم های هنر و تجربه ادامه پیدا کند، می‌تواند مخاطب ثابتی برای خود دست و پا کند؟

قطعا می‌تواند اما مشروط بر اینکه گزینش فیلم‌هایش خوب باشد.البته عواملی همچون معرفی و تبلیغات هم موثر هستند. به عنوان مثال، الان برنامه سینماتک پردیس کوروش جایش را بین مخاطبین باز کرده و مردم می‌دانند که فیلم‌های خوب خارجی را می‌توانند با زیرنویس فارسی در اینجا ببینند. اکران هنر و تجربه می‌تواند هم‌چون سینما عصر جدید در دهه ۶۰ باشد که پیوسته فیلم‌های خاص خوبی را نشان می‌داد. به نظرم هنر و تجربه در صورت استمرار، بعد از حدود یک سال می‌تواند روی پای خودش بایستد. ولی باید فیلم‌های مناسبی را انتخاب کند. هر فیلم خسته‌کننده‌ای که به فرض بخواهد سینمای آقای کیارستمی را تقلید کند نباید در این گروه نمایش داده باشد.

شما خودتان به عنوان یک کارگردان چه تاثیری از فیلم‌های هنر و تجربه می‌گیرید و اصولا دیدگاهتان به این گروه چیست؟

من خودم را فیلم‌ساز این گروه می‌دانم و این نوع فیلم‌ها بیشتر به سلیقه‌ام می‌خورند و دوستشان دارم.

در مورد فیلم آخرتان به ما بگویید. اینکه در چه مرحله‌ای است و آیا فیلم را متعلق به طیف هنر و تجربه می‌دانید؟

«سرقت مردان خاکستری» در حال حاضر در مرحله تدوین است و در مورد سوالتان باید بگویم من در همه فیلم‌هایم به دنبال این نگاه هستم.