هنر و تجربه : پنجاه و دومین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان اروند زمستان امسال با حضور عباس کیارستمی، اصغر فرهادی و محمد کلاری در شهر آبادان و خرمشهر در سه بخش فیلم کوتاه، فیلم‌نامه و عکس برگزار می‌شود. محمود کلاری با نشست تخصصی «سینما‌پردازی» روز جمعه اول اسفند ماه، عباس کیارستمی با نشست تخصصی «فیلم کوتاه» روز شنبه دوم اسفندماه و اصغر فرهادی با نشست تخصصی «فیلم‌نامه» روز یکشنبه سوم اسفند ماه در جشنواره حضور دارد. نشست‌های تخصصی متعلق به کارگردان‌ها و عکاس‌ها و عواملی است که اثری از آن‌ها در جشنواره حضور دارد. در هنگام برگزاری نشست‌های تخصصی به وسیله دوربین مداربسته حاضر در سالن، مراسم برای کسانی که به صورت آزاد خارج از سالن نشست حضور دارند به نمایش در می‌آید. جشنواره اروند اول تا چهارم اسفند ماه امسال در تالار مهر شهر آبادان و سینما نخل خرمشهر برگزار می‌شود. مراسم افتتاحیه این جشنواره با حضور مسئولین، هنرمندان و مهمانان جشنواره در محل مشهد الشهدای شلمچه در روز ۳۰ بهمن‌ماه برگزار خواهد شد.
حمید فرخ نژاد به عنوان دبیر افتخاری جشنواره اروند در نشست خبری جشنواره به وضعیت فرهنگی این منطقه در دوران پیش از جنگ اشاره می‌کند و آن را یکی از قطب‌های فرهنگی بخصوص در حوزه سینما دانسته «آبادان بعد از تهران با ۲۱ سالن سینما، سینمایی‌ترین شهر ایران بود و دلیل دیگر این ادعا وجود چهره‌های مهم سینمایی است که از این منطقه معرفی شده‌اند. اما متأسفانه بعد از دوران هشت سال دفاع مقدس و از بین رفتن درصد بسیار بالایی از زیرساخت‌های فرهنگی و هنری این منطقه تقریباً هیچ تلاشی برای بازسازی این زیرساخت‌ها صورت نگرفته است.»
این جشنواره به گفته رییس هیئت مدیریه انجمن سینمای جوانان ایران سومین فعالیت انجمن سینما جوانان ایران در منطقه خوزستان سال جاری است و حمایت‌های سازمان منطقه آزاد اروند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان مقدمات برگزاری این جشنواره را فراهم کرده است و برگزاری یادواره آفرینواره در ایام اربعین حسینی که با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند در دو شهر آبادان و خرمشهر و همچنین در منطقه مرزی شلمچه برگزار شده است  و فیلم‌هایی که در آفرینواره عاشورایی ساخته شد در جشنواره اروند به نمایش درمی آیند.
این جشنواره با حضور ۱۱ استان که شامل ۲۰ دفتر انجمن سینمای جوانان می‌شود ازتاریخ ۱ الی ۴ اسفندماه در شهر آبادان و به‌صورت همزمان در خرمشهر برگزار خواهد شد. از بین ۴۳۰ فیلم رسیده به دبیرخانه جشنواره تعداد ۷۸ فیلم کوتاه برای شرکت در بخش مسابقه جشنواره انتخاب شده‌اند که توسط آیدا پناهنده، حمیدرضا اردلان، محمدعلی باشه آهنگر، مهدی جعفری و مهدی نادری داوری شده‌اند. همچنین در بخش عکس از بین ۱۰۰۳ قطعه عکس تعداد ۴۳ تک عکس و ۱ مجموعه عکس برای شرکت در بخش مسابقه جشنواره انتخاب شده‌اند که توسط محمد ستاری، محمدرضا چای‌فروش و یلدا معیری انتخاب و داوری شده‌اند و در بخش فیلم‌نامه نیز از بین ۲۵۸ فیلم‌نامه رسیده به دبیرخانه ۱۰ فیلم‌نامه در بخش آزاد و ۳ فیلم‌نامه در بخش اقتباسی توسط فرهاد توحیدی، رضا مقصودی و انسیه شاه‌حسینی داوری خواهد شد.