روابط عمومی هنر و تجربه: مصطفی کیایی کارگردان سینما امسال با فیلم «عصریخبندان» در سی‌و سومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، با اودرباره اکران گروه هنر و تجربه و نیز اهمیت بخش هنر و تجربه در جشنواره فیلم فجر  گفت‌وگو کرده‌ایم که در زیر می‌خوانیم.

در جریان اکران فیلم ها در گروه هنر و تجربه هستید. چه نظری درباره اکران فیلم ها در این گروه دارید؟

اکران فیلم‌ها در گروه هنر و تجربه یک مقدار حقانیت بوده نسبت به فیلم‌هایی که به دنبال مخاطب نیستند. من به سینمایی که مخاطب دارد، علاقه‌مند هستم.به هرحال با تشکیل گروه هنر و تجربه، یک سری کارگردان‌ها ذهن‌شان به سمتی می‌رود که فیلم‌شان در یک مکانی مجوز اکران می‌گیرد. این موضوع هم خوب است و هم بد؛ خوب بودن به این دلیل که یک سری فیلم‌ها مخاطب خاص دارند و در این گروه و در سانس‌های مشخص شده به اکران در می آیند. به هرحال در سینماهای دنیا هم به این شکل است که بعضی فیلم ها را اکران گسترده و عمومی نمی کنند.اما امیدوارم هنر و تجربه تبدیل به موقعیتی نشود که فیلم‌ها به دلیل نداشتن اکران گسترده و عمومی در این گروه اکران محدود شوند. در واقع به این نحو بخواهند کارگردان و تهیه کننده را با اکران محدود راضی نگه دارند.

ماندگاری اکران گروه هنرو تجربه را در آینده چه طور می بینید؟

ماندگاری در جامعه امروز ما کمی مبهم و پیچیده است. چرا که بیشتر مواقع با تغییرمدیریت و تغییر سیستم‌های خاصی روبه‌رو هستیم.شاید این ایراد جشنواره فیلم فجر هم باشد؛ ممکن است سال آینده جشنواره بخش  هنر و تجربه را حذف کند. هر سال قانون و شرایطی ایجاد می‌شود، که شاید تغییرات هم در کلیت یک برنامه پیش بیاید. در جشنواره فیلم فجر هم اکثرا با تغییرات روبه‌رو هستیم. در دوره‌ای بخشی به جشنواره اضافه و یا کم می‌شود. معتقدم جشنواره کمی باید اصولی‌تر و با برنامه ثابت‌تری پیش برود.

در این دوره از جشنواره، خیلی از کارگردان های فیلم اولی معتقد بودند که باید به فیلم‌های بخش هنر و تجربه در جشنواره، به جای تقدیر، سیمرغ اهدا می‌شد. نظر شما در این باره چیست؟

تا جایی که در جریان هستم، سیاست‌های جشنواره به سمتی هدایت می‌شود، که تعداد سیمرغ‌ها محدود و در سال‌های آینده هم با کاهش سیمرغ مواجه خواهیم شد. اما من موافق این جریان نیستم. چرا که فکر می‌کنم، جشنواره فیلم فجر ویژگی‌هایی دارد که برای فیلم‌سازان قابل اهمیت است. مثلا عوامل فنی فیلم در چه موقعیتی می‌توانند مورد تقدیر قرار بگیرند. به هرحال خانه سینما که موقعیت آن هنوز مشخص نیست. اصولا  فکر می‌کنم بد نیست درسال آینده سیمرغ جشنواره به بخش هنر و تجربه هم تعلق بگیرد.
درباره این دوره از ورود فیلم‌سازان جوان به جشنواره فیلم فجر چه صحبتی دارید؟
حضور و نگاه فیلم‌سازان جوان در جشنواره واقعا موقعیت خوبی بود. نگاه این فیلم‌سازان به فیلم‌هایشان مدرن و همراه با ساختار خوب فیلم‌هایشان بود. اما هنوز نقطه گم شده سینمای ایران فیلم‌هایی هستند که مورد توجه نگاه فیلم‌سازان نیستند.