هنر و تجربه:فیلم «بم: ۱۰ سال بعد» به کارگردانی مستندساز قدیمی محمد سعید محصصی با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در حال گذراندن آخرین مراحل ساخت است. محصصی در گفتگو با سایت هنر و تجربه اعلام کرد فیلم‌برداری این فیلم در دو دو نوبت در ماه‌های آذر و دی سال ۹۳ انجام گرفته و هم اکنون در مرحله راف کات است و زهرا نیازی تدوین آن را به عهده دارد.
محصصی در این گفت‌وگو انگیزه ساخت فیلمش را به سفرهایی که در زمان زلزله بم به این شهر داشت مربوط  دانسته و می‌گوید: « در فاصله سال ۸۲ تا ۸۳ سه بار و جمعا به مدت ۲۰ روز به بم رفتم و دومستند کوتاه برای فولاد مبارکه ساختم که آن زمان در استخدامش بودم . بعد از آن ارتباطم را با افرادی که در فیلم ظاهر شدند، حفظ کردم. سال ۹۲ مصادف با دهمین سالگرد زلزله بم بود. چندماه پیش از سالگرد زلزله، به فکر سفر به بم  و دیدار با دوستانی افتادم که زمان ساخت فیلم قبلی با آن‌ها آشنا شده بودم وعلاوه براین می خواستم در صورت امکان، فیلمی هم بسازم. من تا قبل از زلزله،شهر بم را ندیده بودم، وقتی هم که بعد از زلزله به آن جا رفتم،فقط شهری کاملا ویران دیدم. اما این بار از دیدن زیبایی طبیعی نخلستان‌ها و درختان اکالیپتوس این شهر حیرت کردم،مناظری که در دیدارهای قبلی زیر سایه مصیبت نازل شده بر شهر، از چشمم دورمانده بود. به هرحال طرحی برای ساخت فیلم به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دادم و تحقیق میدانی را شروع کردم.»
محصصی تحقیقات میدانی این فیلم را ترکیبی از رویکرد جامعه‌شناختی و انسان‌شناسی با بهره از تحقیقات آکادمیک می‌داند که رویکرد اولیه او را تغییر داده‌است: «رویکرد اولیه من این بود که با وجود همه تغییرات ده ساله کالبدی شهر، خاطره هم‌چنان زنده است. طی سه ماه تحقیق تمام وقت در بم و در اصفهان محل سکونت خودم، به این نتیجه رسیدم که با وجود همه تغییراتی که البته نواقصی هم دارند، مهم‌ترین کاری که می‌باید صورت می گرفته و نگرفته، بازسازی روحی خود شهر و آدم‌های آن است. آدم‌هایی که به خاطر مصیبتی مهلک،دچار آسیب روحی هستند و نیاز به برنامه‌ریزی و شناخت دارند تا از لحاظ روحی و روانی به تعادل برسند. با انسان‌هایی برخورد کردم که این درک و شناخت در آن‌ها متجلی بود.»
مرحله فیلم‌برداری این فیلم در دو هفته و در دو نوبت صورت گرفته‌است. مرحله اول در آذر ماه ۹۳ و مرحله دوم با توجه به کم و کاستی‌های مرحله اول از نظر ساختاری و روایی در دی ماه ۹۳ انجام شده‌است. رضا مرادپور و مهدی کارگر فیلم‌برداران این مستند هستند و حمید ابراهیم پور صدابرداری و اکرم رضایت مدیریت تولید این فیلم را برعهده دارند. محمد سهید محصصی علاوه بر کارگردانی، نویسنده، پژوهش‌گر و تهیه‌کننده این مستند است.