هنر و تجربه :امروز دوشنبه ۲۷ بهمن برخی رسانه‌ها مطالبی از کارگردان‌های گروه هنر و تجربه منتشر کرده‌اند که بخش‌هایی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.

مجیدرضا مصطفوی کارگردان فیلم «انارهای نارس» که به تازگی فیلم او در گروه هنروتجربه اکران شده پس از عیادتی که از زاون قوکاسیان منتقد مطرح سینمای ایران داشت، یادداشتی در وصف او نوشت که در خبرگزاری مهر منتشر شده است. «وقتی چشمانش را می‌بندد و با لهجه اصفهانی و آمیخته به ارمنی، با طمانینه اما پرکشش و گیرا از سینما می‌گوید؛ از «چارلی چاپلین» تا «نورمن ویزدوم»، از «دزد دوچرخه» تا «رم شهر بی دفاع»، از «لرتا» تا «سیمین معتمد آریا» یا همین اواخر از کوچ اجباری «بهرام بیضایی» و تحلیل پدیده‌های نوشتاری و نمایشی او، جهانی منحصر به فرد روبروی شنونده می‌گشاید، دنیایی رنگارنگ و بی بدیل که ارمغانش تفکر، دانستن و درک کردن است و گویی زاون، آن را لحظه به لحظه، جزء به جزء لمس کرده و زیسته است و وقتی چشم می‌گشاید برق هیجان عاشقانه‌ای در چشمانش موج می‌زند. او صادقانه عاشق سینماست، از همان عاشق‌های سینما که انگشت شمارند و او دریغ ندارد که ماحصل این تجربه گرانبهای عاشقی خود را –بدون چشم داشتی- در اختیار دیگران قرار دهد.»

روزنامه صبا در هم گفتگویی با کارگردان فیلم «آشنایی با لیلا» از رد پای عباس کیارستمی و موضوع فیلم می پرسد و عادل یراقی در پاسخ به صبا می گوید. «بالاخره این فیلمنامه بر اساس طرحی از آقای کیارستمی نوشته شده است و طبیعتا می‌بایست که اثر و ردپای ایشان در فیلم وجود داشته باشد، اگر نبود نگرانی داشت. برای آن‌که زیر ساخت فیلم، فیلمنامه است و سعی کرده‌ایم تا آن‌جایی که ممکن است به چیزهایی که نوشته شده بود وفادار بمانیم. حال اگر شرایطی در صحنه پیش می‌آمد که می‌توانستیم شاید کمی به دور از فیلمنامه به آن توجه کنیم، سعی می‌شد این سیر به صورت یک دست پیش برود و از آن هم کمک گرفته شود و از نظری که اتفاقاتی باعث می‌شود که فیلم جلو برود این موضوع هم طبیعی بود. البته به نظرم، این موضوع را نقطه مثبت فیلم می‌دانم که اتفاقات بزرگی در آن نمی‌افتد و اتفاق پشت اتفاق و گره در گره در فیلمنامه نیست که باعث شود به تماشاگر تحمیل شود دائم دنبال گره و اتفاق باشد. به عقیده من، اتفاقات خیلی ساده و واقعی است. تا حدی که می‌دانم عده‌ای که فیلم را دیده‌اند از دیدنش خسته نشده‌اند و اتفاقاتش در عین آن‌که عجیب و بزرگ نیست طوری است که اکثر تماشاگرها فیلم را دنبال می‌کنند و این به آن دلیل است که فکر می‌کنم شخصیت پردازی درستی دارد.» این فیلم از اواسط دی ماه در گروه هنروتجربه درحال اکران است.

روزنامه بانی فیلم هم در مطلبی با عنوان اکران «انارهای تارس» در گروه هنر و تجربه به معرفی دو فیلم انارهای نارس ساخته مجید رضا مصطفوی و  «شب بیرون» ساخته کاوه سجادی حسینی پرداخته‌است.در این مطلب ضمن مرور کوتاه پیشینه کارگردان‌های دو فیلم به خلاصه داستان و معرفی عوامل فیلم هم اشاره شده‌است و در انتهای مطلب نیز تاریخ اکران آن در سینماهای گروه هنر و تجربه آمده‌است.