هنر و تجربه:محمدرضا اصلانی از جمله کارگردانانی است که همیشه در ساخت آثار تجربی پیشرو بوده و توجه ویژه‌ای به ساخت آثار مستند و تجربی داشته است. تحقیق، پژوهش و تدریس در این حوزه همواره از دغدغه‌های این کارگردان قدیمی سینماست و جدیت در پرداختن به این امور، او را از سایر همکارانش متمایز ساخته‌است.

اصلانی که قرار است به عنوان مدرس، از پنجم تا هفتم اسفند ماه کارگاهی با عنوان «سینمای تجربه‌گرا» در فرهنگسرای طوبی در شهر بندرعباس برگزار کند، در گفت‌وگویی با سایت هنر و تجربه «فقدان خلاقیت» را مهم‌ترین عامل پسرفت در سینما دانست و از ترویج کپی‌کاری در عرصه هنر گلایه کرد.

این مستندساز برجسته، عنصر خلاقیت را روح و ضامن حیات هنر خواند و با اشاره به قدمت حضور سینما در ایران، فقدان این عنصر در سینمای کشورمان طی دهه‌های اخیر را ناامیدکننده قلمداد کرد.

اصلانی هدف از برگزاری کارگاه «سینمای تجربه‌گرا» را به‌وجود آوردن و تقویت روحیه نوآوری و خلاقیت در علاقه‌مندان به سینمای تجربی و مستند دانست و گفت: «پیشرفت در هنر و سینما تنها با پرهیز از کپی‌کاری و ایجاد روحیه خلاقانه حاصل می‌شود و اساسا هدف از برپایی چنین کارگاه‌هایی همین است.»

او در پاسخ به چرایی برگزاری این کارگاه‌ها در شهرستان‌ها، از وجود انگیزه و انرژی زیاد در جوانان شهرستانی یاد کرد و افزود: «انگیزه برای یادگیری و انرژی برای تولید آثار خلاقانه در شهرستان‌ها به مراتب بیشتر از تهران است و قرار است این کارگاه را در سایر شهرستان‌ها، به خصوص در مناطق آزاد تجاری برگزار کنیم. چرا که پا گرفتن چنین روحیه‌ای و کمک به ساخت آثار خلاقانه و تجربی، می‌تواند نیروی محرکه سینما باشد و سینمای ایران را از رخوت و مردگی نجات دهد.»

محمدرضا اصلانی در پایان صحبت‌هایش تاسیس گروه هنر و تجربه را یکی از بهترین و مفیدترین اقداماتی که تا به حال در سینمای ایران انجام شده خواند و سلامت حرفه‌ای متولیان آن را ستایش کرد.

کارگردان فیلم «آتش سبز » با تاکید بر این که دوست دارد آثارش در این گروه به نمایش دربیاید، حمایت و پشتیبانی سینماگران از چنین گروهی را به نفع سینما دانست: «باید از این گروه حمایت کرد. هنر و تجربه  مسیرساز  است و راه‌های جدیدی در سینما خواهد گشود. وجود چنین گروهی بسیاری از مخاطبان قهر کرده را به سینما بازگردانده و زمینه را برای دیده شدن آثار جدی و شریف سینمایی فراهم کرده است. وجود چنین گروهی قطعا به ادامه حیات سینمای واقعی کمک خواهد کرد.»