هنر و تجربه: دوازدهمین دوره جشن تصویر سال، عصر جمعه اول اسفند در خانه هنرمندان گشایش یافت و هنرمندان و علاقه‏‌مندان این جشنواره توانستند از بخش‌های مختلف که در تالارها و گالری‌های خانه هنرمندان برپا بود، دیدن کنند.
دوست‌داران سینما هم دراولین روز جشنواره تصویر سال به تماشای فیلم «روزمبادا» نشستند. پیش از این دبیر جشنواره از نمایش ۱۱ فیلم بخش هنر و تجربه در بخش جشنواره جشنواره‌های تصویرسال خبر داده بود.
فیلم «روز مبادا» نخستین ساخته بلند فائزه عزیزخانی است که در جشنواره فیلم فجر برنده جایزه بهترین فیلم شده بود. به گزارش دبیرخانه جشن تصویر سال، پس از نمایش فیلم جلسه پرسش و پاسخی با حضور عوامل فیلم برگزار شد که اجرای آن را سیف‌الله صمدیان دبیر جشن تصویرسال برعهده داشت. صمدیان در ابتدای این نشست درباره نحوه شکل‌گیری این کار پرسید که عزیزخانی چنین پاسخ داد: «مدتی است در سینما کار می‌کنم از کلاس رفتن و پشت صحنه رفتن و فیلم ساختن همه مقدمه‌ای برای آشنایی با سینما بود تا این‌که به کلاس عباس کیارستمی رفتم و فهمیدم که سینما چیست و چطور می‌توان با آن کار کرد.»
در تیتراژ این فیلم نام عباس کیارستمی به عنوان مشاور کارگردان ذکر شده‌است، شاید به همین دلیل کیارستمی هم در جلسه نمایش فیلم حضور داشت. عزیزخانی در ادامه صحبت‌هایش درباره کیارستمی گفت:«در حضور کیارستمی حرف زدن سخت است. بزرگ‌ترین کار آقای کیارستمی این بود که به من کمک کرد، به سلیقه خود اعتماد کنم و خودم باشم.بعد از کارگاه آموزشی که داشتیم، آقای کیارستمی فیلم‌نامه مرا خواند و با واکنش‌هایی که داشت باعث شد، در کارم جدی شوم. او گفت برو بساز. من گفتم تهیه کننده ندارم. گفت برو در این و آن را بزن. من هم سراغ خانم اسکندرفر رفتم؛ او هم در را باز کرد. البته خانم اسکندرفر بسیار سخت‌گیر است.»
نگار اسکندرفر- تهیه کننده و مدیر موسسه کارنامه – هم که در جلسه حضور داشت، درباره تهیه این فیلم توضیح داد:«خوشحالم که این فیلم در جمعی دیده می‌شود که به دلیل بازگشایی تصویر سال است. اصولا کارما آموزش سینما، تئا‌تر، عکاسی و پژوهش است و در ادامه کار آموزشی فکر کردم ازفائزه حمایت کنم.»
شیرین آقارضا کاشی، مادر کارگردان و بازیگر این فیلم نیز تاکید کرد:« کار خاصی نکردم و آنچه آرزویش را داشتم تحقق یافت. فائزه سال‌ها است که رشته سینما را دنبال می‌کند و امیدوارم که بیشتر موفق شود.»
سیف‌اله صمدیان درباره فیلمبرداری این کار از مجید گرجیان سوال کرد و او پاسخ داد: «فیلم فائزه عزیزخانی ششمین یا هفتمین فیلم سینمایی است که فیلم‌برداری کرده‌ام. این فیلم بزرگ‌ترین شانس من بود و این طور بود که به عنوان فیلم‌بردار دیده نشوم و خانواده مرا بپذیرند و فضای دوستانه‌ای شکل گرفت.»
نظام الدین کیایی – صدابردار – نیز در سالن حضور داشت که در ابتدا ضمن تبریک به سینمای ایران به خاطر داشتن چنین فیلمی درباره صدای این فیلم متذکر شد: «چیزی که حس کردم این بود که فیلم از نظر صدا درست بود. در موقعیتی که سینما به جای صدا گذاری سر و صداگذاری می‌شود، دیدیم در فیلم روز مبادا از بازیگران خواسته نشده بود، فریاد بزنند؛ ولی ما حس بازیگران را فهمیدیم و صدا بسیار در خدمت فیلم و بسیار تحسین برانگیز بود.»
جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر تا بیستم اسفندماه جاری در خانه هنرمندان ایران ادامه دارد.فیلم‌های جشنواره جشنواره‌ها هر روز از ساعت ۱۶ در تالار ناصری اکران می‌شوند.