هنر و تجربه:‌ داوران انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در دوره نخست جشنواره فیلم‌های علمی اهواز معرفی شدند. علی علایی، جعفر گودرزی و مرجان ریاحی داوران انجمن منتقدان و نویسندگان هستند. این هیات سه نفره آثار منتخب نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم‌‌‌‌‌‌های علمی اهواز را داوری خواهند کرد.

محمد اطبایی دبیر هنری و امور بین‌الملل نخستین دوره جشنواره فیلم‌های علمی اهواز در محل معاونت فرهنگی دانشگاه چمران اهواز اعلام کرد در این جشنواره مجموعا ۱۳۷ فیلم خارجی و ۷۱ فیلم ایرانی به نمایش درمی‌آید. بخش مسابقه جشنواره در هفت بخش مختلف برگزار می‌شود و بخش خارج از مسابقه شامل برنامه‌های بزرگداشت، مرور بر آثار، نمایشگاه ویژه، بخش سینما و فوتبال، سینمای علمی برای کودک و نوجوان و برنامه‌های جنبی است.
دو بزرگداشت این جشنواره یکی در بخش علمی اختصاص به جایگاه ویژه پروفسور کرم زاده استاد ریاضیات این دانشگاه و خانم دکتر پوررضا دارد و در بخش سینمایی حسین صافی به عنوان یکی از سینماگران کشور از بوشهر حضور می‌یابد.
محمد اطبایی یکی از اهداف بلندمدت این جشنواره را تشکیل صندوق مالی حمایت از تولید فیلم مستند در کشور با حمایت مسئولین دانست و اظهار کرد: «با توجه به این‌که ۱۳ جایزه رسمی در این جشنواره به ۱۳ زمینه موضوعی مختلف اهدا می‌شود، در نتیجه هرجایزه با توجه به نوع آن و نزدیکی به یکی از مشاهیر ایران به نام آن دانشمند ایرانی نام‌گذاری شده است. جایزه بهترین فیلم در بخش انرژی/صنعت/کشاورزی/آب به همراه سه هزار دلار به نام شیخ بهایی و جایزه فناوری/تحقیق/فضا/آینده/فیزیک/شیمی/ ریاضیات به همراه سه هزار دلار به نام عمر خیام و سایر جوایز مطابق زمینه و موضوع آن‌ها به نامهای ابن سینا، جابر بن حیان، ابوریحان بیرونی، ملاصدرا، میرداماد، ابونصر فارابی، خواجه نصیرالدین توسی، زکریای رازی، غیاث‌الدین جمشید کاشانی، خوارزمی و مولانا نام‌گذاری شده اند. هرکدام از جوایز همراه با سه تا پنج هزاردلار جایزه نقدی هستند.»
اطبایی در بخش دیگری از سخنانش از توزیع رایگان بلیت‌های جشنواره بین علاقمندان خبر داد. بلیت‌هایی که هرکدام دارای اطلاعاتی مربوط به فیلم در هر سانس هستند. فیلم‌های کودکان و نوجوانان به صورت ترجمه همزمان پخش می‌شوند و برنامه‌های جنبی جشنواره شامل کارگاه‌های آشنایی با فیلم صنعتی، ایده پژوهشی برای فیلم مستند و فیلمبرداری آشنایی با شکل‌های دیجیتال و نشست‌های تخصصی دیگر است.
نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی اهواز از تاریخ ۳ تا ۸ اسفند، در ۱۲ سالن سینمای سطح شهر و دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار خواهد شد.
دو سینمای نفت آبادان و دانشکده علوم و فنون خرمشهر نیز میزبان فیلم‌های این جشنواره هستند.