هنر و تجربه: دوربین آلکسا ساخت شرکت دوربین سازی آری (Arri)، مدلی بسیار کوچکتر (مینی) را به بازار ارائه کرده است. آری آلکسا از بهترین دوربین‌های فیلمسازی در دنیا به حساب می‌آید و تعدادی از بزرگ‌ترین فیلمهای دنیا با این دوربین ، فیلم‌برداری شده‌اند.
دوربین کوچک شده جدید، همان کیفیت تصویری دوربین بزرگ را دارد و تفاوتش در پوشش کربنی و سبک آن است. آلکسای مینی می‌تواند با کیفیت ۴k فیلم‌برداری کند و از راه دور، به طور کامل تحت کنترل قرار بگیرد. این دوربین حالا به رقیب جدی شرکت رد (Red) در زمینه دوربین‌های کنترل از راه دور تبیدل شده است.
به چند روش می‌توان با آلکسای مینی فیلم‌برداری کرد؛ می‌توان به صورت کنترلی و بدون سیم آن را هدایت کرد؛ قابلیت آن را دارد تا یک مانیتور کوچک به روی آن سوار کرد و از طریق دکمه‌های کنترل روی بدنه دوربین، با آن فیلم گرفت. به قدر کافی سبک است تا روی دوش گرفته شود یا حین فیلمبرداری، با یک دستگیره آن را حمل کرد. اندازه کوچک و عملکرد بی‌صدای آن، این دوربین را برای استفاده در مکانهای کوچک، تنگ و با شرایط سخت، به یک گزینه ایده‌آل تبدیل می‌کند. معماری متقارن آن، این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان دوربین را به صورت برعکس گرفت و فیلمبرداری کرد. دوربین همچنین قابلیت سازگاری با لنزهای متفاوت را دارد. این دوربین  با استفاده از یک دستگاه هماهنگ کننده، این امکان را می‌دهد تا بتوان تا ۴ عدد آلکسای مینی را در فیلم‌برداری به طور همزمان و هماهنگ با هم به کار گرفت. توانایی ثبت ۲۰۰ فریم در ثانیه، به این معناست که می‌توان صجنه آهسته‌های (Slowmotion) بی‌نظیری هم با آن ضبط کرد و این موضوع، نیاز به دوربین‌های دیگر برای این هدف را از بین می‌برد. آلکسا مینی، در مکان‌هایی که نور مناسب وجود ندارد هم عملکرد فوق العاده‌ای دارد و یک انتخاب مطمئن برای فیلم‌برداری در زیر آب است و تجهیزات مخصوصی هم برای این کار دارد. قابلیت‌های ویژه این دوربین برای مدیریت رنگ در زمان فیلم‌برداری هم، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌گردد.

line_08

line_12
گفتنی است فیلم‌هایی مثل «رانندگی»، «هوگو»، «عشق»، «سقوط آسمان»، «زندگی پی» و فیلم «بردمن» که امسال جایزه اسکار را گرفت، شماری از فیلم‌هایی هستند که با دوربین آری آلکسا (در سایز اصلی آن) فیلم‌برداری شده‌اند.
برای کسب اطلاعات کامل در مورد این دوربین می‌توانید به سایت www.arri.com/alexamini مراجعه کنید.