هنر و تجربه: سومین و آخرین جلسه کارگاه تخصصی جشنواره بین‌المللی علمی فیلم اهواز با حضور شهرام مکری برگزار شد.
این کارگاه با موضوع کارگردانی سینما در سه روز متوالی در سالن سمعی بصری دانشگاه چمران اهواز برگزار شد و شهرام مکری در این سه روز مباحث تخصصی مربوط به کارگردانی سینما از قبیل تقطیع در موقعیت های تک‌نفره، دونفره و سه نفره، برش‌های معکوس، تقسیم‌بندی میزانسن‌ها براساس نوع اجرا و شناخت لنزهای گوناگون برای کارگردان را با شرکت‌کنندگان در میان گذاشت. ۱۰ روش برای تقطیع موقعیت‌های یک نفره و دیدن نمونه‌های اجرا شده بر روی فیلم‌های روز سینمای جهان و دلائل استفاده از هر کدام از این روش‌ها از جمله موارد مطرح شده در این کارگاه بود. شرکت کنندگان این کارگاه از بین فیلم‌سازان آماتور و حرفه‌ای خوزستانی و علاقمندان سینما در استان بودند.
مکری در خصوص این کارگاه اظهار کرد: زمانی که به طراحی کارگاه اندیشیدم به این ایده رسیدم که از آنجایی که این جشنواره موضوعی است، نباید کارگاه کارگردانی که در حاشیه آن برگزار می‌شود مستقیما به ایده‌های موضوعی بپردازد.

مکری تصریح کرد: ما باید به سراغ این برویم که چگونه تکنیک می‌تواند به عنوان یک عامل پیش‌برنده در فیلم، فضا را به جلو ببرد، زیرا موضوع جشنواره را با دیدن فیلم‌ها می‌توان به دست آورد؛ در کنار آن تکنیک می‌تواند کار را به جلو ببرد. به همین دلیل کارگاه کارگردانی را به صورت تخصصی برگزار کردیم. افراد شرکت کننده در این کارگاه می‌توانند پس از اتمام این دوره سه روزه با نگاه تکنیکی به موضوع بنگرند و همه‌ی تلاش خود را به سمت و سوی موضوع و محتوا معطوف نکنند تا بتوانند فیلم‌های بسیار خوبی بسازند.

 

برچسب‌ها: