هنر و تجربه: جمعه و شنبه  ۹ ،۱۰  اسفند ۱۳۹۳  مطالبی درباره گروه هنروتجربه در خبرگزاری‌ها و نشریات منتشر شده‌اند.

هنرآنلاین به بهانه اکران فیلم «شب،بیرون» در گروه هنر و تجربه گفت‌وگویی با کاوه سجادی حسینی داشته است. در این گفت‌وگو سجادی حسینی شب ، بیرون را حاصل سختی‌هایی ذکر می‌کند که در فیلم‌سازی کشیده‌است:« در دوره‌های پیش تلاش می‌کردم فیلم بسازم، اما فیلم‌نامه‌هایم مورد قبول واقع نمی‌شد. به همین دلیل تصمیم گرفتم به جای این‌که بایستم و نگاه کنم، فیلم‌نامه بنویسم و فیلم را بودجه خیلی کم بسازم. خوشبختانه توانستم فیلمی با یک نگاه خاص به سینما بسازم و هیچ ادعایی هم برای آن ندارم. معتقدم فیلم‌ها به نوعی حرف خود را می‌زنند و انرژی هم دارند. شب، بیرون هم از همین گروه فیلم‌ها است.» او در ادامه توضیح می‌دهد:«شب،بیرون از جهاتی فیلم تجربی است،فیلم به لحاظ ساختاری، تجربی نیست اما به لحاظ اجرا دست به یک تجربه نو در سینما زدیم. در واقع با بودجه خیلی پایین یک فیلم سینمایی ساختیم. همه گروه تلاش کردند این فیلم با کمترین هزینه ساخته شود.این نوع فیلم‌ها جایگاه اکران عمومی را ندارند. بیشتر این فیلم‌ها تجربی هستند و فکر می‌کنم دانشجویان و اهالی سینما با این فیلم‌ها بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند.به نظرم حضور فیلم‌های کوتاه و مستند در چرخه اکران فیلم‌های گروه هنر و تجربه واقعا تحسین‌برانگیز است. به هرحال این فیلم‌ها همیشه از اکران محروم بودند،اما خوشحالم این فیلم‌ها چه در جشنواره و چه در سالن‌های سینما دیده می‌شوند.»

همچنین خبرگزاری برنا گفت‌وگویی با مصطفی کیایی منتشر کرده است که در این مصاحبه ذکر کرده است:«من به سینمایی که مخاطب دارد، علاقه‌مند هستم.به هرحال با آمدن گروه هنر و تجربه در اکران فیلم‌ها،یک سری کارگردان‌ها ذهن‌شان به سمتی می‌رود که فیلمشان در یک مکانی مجوز اکران می‌گیرد.» کیایی در بخش دیگری درباره حضور بخش هنر و تجربه در جشنواره فیلم فجر  گفته است :«سیاست های جشنواره به سمتی هدایت می شود، که تعداد سیمرغ ها محدود و در سال های آینده هم با کاهش سیمرغ مواجه خواهیم شد. اما من موافق این جریان نیستم. چرا که فکر می کنم، جشنواره فیلم فجر ویژگی‌هایی دارد که برای فیلمسازان قابل اهمیت است…..

اصولا من فکر می کنم بد نیست درسال آینده سیمرغ جشنواره به بخش هنر و تجربه هم تعلق بگیرد.»

روزنامه ایران انتخاب بهترین بازیگر از نگاه منتقدان سینمایی را منتشر کرده است که سعید آقاخانی برای  «خداحافظی طولانی» و باران کوثری «کوچه بی‌نام » برای نقش اول و هومن سیدی  «من دیه‌گو مارادونا هستم» و سحر دولتشاهی «عصر یخ‌بندان » برای نقش مکمل بیشترین رای را به دست آورده‌اند.

برچسب‌ها: