هنر و تجربه: مستند «سوژه داغ: ۱۵۰ سال انتشار هفته نامه «ملت»»، نام آخرین مستند باربارا کوپل است؛ مستند‌سازی که دو جایزه اسکار برای مستندهای «بخش هارلان در آمریکا» در سال ۱۹۷۶ و «رویای آمریکایی» در سال ۱۹۹۰ گرفته است. این مستند روز ۲۷ فوریه در شب افتتاحیه برنامه « دو هفته با مستندسازان ۲۰۱۵» در فستیوال بین‌المللی رسانه و فیلم‌های غیرداستانی موزه هنرهای مدرن نیویورک به نمایش درآمد.
«سوژه داغ» داستان ۱۵۰ سال انتشار مکرر هفته نامه فرهنگی- سیاسی «ملت»، قدیمی‌ترین هفته‌نامه‌ای است که از سال ۱۸۶۵ تاکنون در آمریکا منتشر می‌شود. فیلم، زندگی روزانه نویسندگان، دبیران و گزارش‌نویسان در حال کار در این هفته نامه را به تصویر می‌کشد و ماهیت و سیستم روزنامه‌نگاری در آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مستند، فشارها و چالش‌های روزانه منتشر کردن یک هفته‌نامه را بررسی کرده و تشریح می‌کند که اتفاقاتی که در گذشته رخ داده‌اند چطور بر حال و هوا و اتفاقات فعلی سینمای ایران، تاثیر می‌گذارند. این هفته‌نامه در واشنگتن، لندن و آفریقای جنوبی دفتر دارد و بخش‌ها و سرویس‌های مختلفی هم برای پوشش حوزه‌های سینما، موزیک، قانون، شعر، معماری و … دارد و هفته‌نامه‌ای بسیار معتبر در آمریکا به حساب می‌آید.
کوپل در مورد کار بر روی این مستند و در کل، شروع کارش به عنوان مستند گفته است: «زمانی که در حدود ۴۰ سال پیش، مستند‌سازی را شروع کردم هیچ‌کس حتی دوست نداشت اسم کلمه «مستند» را بشنود اما الان کار مستندسازی به امر ساده‌ای تبدیل شده است. وقتی که کار بر روی این مستند به من پیشنهاد شد به دلیل شناختی که از نویسندگان درجه یک این هفته‌نامه و اعتبار آن داشتم، به سرعت جواب مثبت دادم.»
مستندهای «ساکت شو و بخوان» و «قهرمان سقوط کرده» برخی از دیگر مستندهای ساخته شده توسط کوپل هستند.

برچسب‌ها: