هنر و تجربه: کمپانی پخش فیلم «سینما گیلد» (CinemaGuild) در سال ۱۹۶۸ توسط دو مستندساز (فیلیپ و ماریان هوبل) در نیویورک آمریکا تاسیس شد. از آن زمان تا کنون، سینما گیلد در زمینه پخش فیلم‌های مستقل (بلند و کوتاه)، مستند و فیلم‌های خارجی فعالیت داشته است و از انواع روش‌های پخش اعم از پخش اینترنتی، خانگی، سینمایی، کابلی و تلویزیونی بهره می‌گیرد. پخش خانگی این شرکت در سال ۲۰۰۹ و اولین پخش به صورت بلوری آن هم در سال ۲۰۱۱ به راه افتاد.

رایان کریواشی رییس سینما گیلد که در سال ۲۰۰۲ این پست را تحویل گرفته است در مورد نحوه کار این کمپانی توضیح می‌دهد: «سعی می‌کنیم، در پخش فیلم‌ها خلاقیت داشته باشیم؛ هر چند کار خیلی خاصی را انجام نمی‌دهیم اما از جهاتی، کار جدیدی ارائه می‌دهیم. مثلا کمپانی ما روابط نزدیکی با فیلم‌سازان در حین پخش فیلم‌شان دارد و آن‌ها مشاوره زیادی به ما می‌دهند.» او در مورد تغییر ماهیت پخش فیلم‌ها در دنیای امروز هم می‌گوید: «فکر می‌کنم الان زمان آن است که بین پخش در سالن‌های سینما و پخش دیجیتال، تعادل برقرار شود.» ودرباره سینما گیلد تاکید می‌کند: «یک دلیل اصلی که فیلم‌های ما در نیویورک و دیگر بازارها، بازده خوبی دارند این است که مطبوعات محلی از ما حمایت می‌کنند. برای این‌که در فضای آکادمیک هم حضور داشته باشیم، سینما گیلد در سمینارها و نمایشگاه‌های دانشگاهی ، حضور فعال دارد و فیلم‌ها  در نشریه‌های دانشگاهی هم معرفی می‌شوند.»
فیلم‌سازان بزرگی هم‌چون کلیر دنیس، جکس ریوت، پدرو کاستا، بلا تار، آنیس واردا، هانگ سانگ – سو، آلکساندر ساخاروف، نوری بیلگه جیلان که در شاخه سینمای تجربی و جدا از بدنه اصلی فیلم می‌سازند فیلم‌های خود را از این طریق پخش کرده‌اند. اندرو بویالسکی، جم کوهن و متیو پورترفیلد که فیلم‌سازان مستقل و بدعت‌گذاری هستند نیز با پخش فیلم‌هایشان از این شرکت، به شهرت رسیده‌اند.
گفتنی است حق پخش فیلم «شیرین» به کارگردانی عباس کیارستمی و «درباره الی» فیلم تحسین شده اصغر فرهادی در امریکای شمالی نیز توسط این کمپانی خریداری شده‌است.