هنر وتجربه: آیین دیدار فیلم «انارهای نارس» شب گذشته شنبه (۹ اسفند) با حضور عوامل فیلم و جمعی از سینماگران برگزار شد. طی این مراسم که ساعت ۲۰:۳۰ در سالن فردوس موزه سینما آغاز شد، به روال مراسم‌های گذشته، پوستر فیلم به رسم یادبود توسط حاضرین امضا شد و پس از آن کارگردان و بازیگر نقش اصلی فیلم با حاضرین صحبت کوتاهی انجام دادند و در آخر فیلم انارهای نارس به نمایش درآمد. این فیلم از سوم اسفند ماه در گروه هنر و تجربه اکران شده است.
مجید رضا مصطفوی کارگردان، تهیه کننده، تدوین‌گر و یکی از نویسندگان انارهای نارس، در ابتدای مراسم عوامل فیلم‌ خود را به روی صحنه فراخواند. آشنایی مصطفوی با سینما با شرکت در کانون فیلم اصفهان و حضور در کلاس‌های زنده یاد زاون قوکاسیان شروع شده‌است؛از همین رو او در ابتدای صحبت‌های خود، این جلسه اکران فیلم را به منتقد و پژوهش‌گر فقید سینمای ایران تقدیم کرد:«اکران امشب را می‌خواهم تقدیم به کسی کنم که حق زیادی به گردن من داشت. متاسفانه جامعه سینمایی و جریان پژوهشی سینما داغ‌دار زاون قوکاسیان است. زاون قوکاسیان برای دو نسل گذشته سینما زحمت‌ بسیار کشیده‌ و جای او خالی است. می‌دانم خیلی دوست داشت،اینجا باشد. مدتی پیش که اصفهان بودم،برایم گفت که خیلی دوست دارد با پیام صوتی‌ای اینجا حضورداشته باشد. اما نشد که این اتفاق بیافتد. تاسف بسیار می‌خورم از این که طی ده سال اخیر،سه کتاب‌ زاون مجوز نشر نگرفت و امیدوارم کسانی که نگذاشتند این اتفاق بیافتد بتوانند وجدانشان را راضی نگه‌دارند. البته حالا شاید دو کتاب از او منتشر بشود.»
در ادامه جلسه، مصطفوی از هنرمندان و منتقدانی که به آیین دیدار فیلم آمده بودند، تشکر کرد و گفت: « به منتقدین سینمایی که با نقد به سینما علاقه‌مند شدند، بسیار احترام می‌گذارم. استاد گلمکانی اینجا حضور دارند، می‌دانم در مراسم‌های این‌چنینی خیلی شرکت نمی‌کنند اما ایشان با بزرگواری در حق عوامل و فیلم به این جلسه آمدند.» سپس حاضران هوشنگ گلمکانی را تشویق کردند.

در بخش دیگری از مراسم نوبت به عوامل فیلم رسید تا درباره انارهای نارس صحبت کنند. رابعه مدنی بازیگر فیلم اما نوبت خود را به عوامل جوان سپرد و پس از او آنا نعمتی که نقش زنی از طبقه کارگر را در این فیلم بر عهده دارد،ضمن تشکر از حضار، انارهای نارس را یک فیلم ویژه توصیف کرد: «در این سال‌هایی که کار می‌کنم، انارهای نارس یک فیلم ویژه است، به خاطر این‌که هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم در سینمای ایران با این درصد پایین ریسک‌پذیری کارگردانی چنین پیشنهادی داشته باشم.» او سپس از مجیدرضا مصطفوی که موقعیت بازی در فیلم انارهای نارس را برایش فراهم کرده‌است، تشکر کرد: « به اصرار ایشان در این فیلم بازی کردم. ابتدا وحشت فراوانی از ایفای این نقش داشتم. از عوامل فیلم انارهای نارس هم تشکر می‌کنم و خوشحالم به خاطر موفقیت‌های فیلم  و هم چنین برای حضوری که در جشنواره‌های جهانی داشته است.» نعمتی در ادامه به حمایت تعدادی از منتقدان و دست‌اندرکاران سینما از این فیلم اشاره کرد و نیز از همکاری و همراهی گروه در پشت صحنه گفت: «از این گروه همراه و هم دل تشکر می‌کنم برای اینکه فضای آرام و مناسبی را به‌وجود آوردند تا این نقش بسیار دشوار را بازی کنم که هیچ شباهتی به من نداشت.»

از دیگر عوامل فیلم که در این مراسم حضور داشتند می توان به شبنم معززی، بهاره مشیری، ساقی زینتی (بازیگران)، مهدی تراب‌بیگی (نویسنده فیلم‌نامه)، روزبه رایگا(مدیرفیلم‌برداری)، آرش الیاسی (مجری طرح و سرمایه‌گذار)، مژده لباس‌چی(عکاس)، فرید ناظر فصیحی(مدیر جلوه‌های بصری) اشاره کرد. پژمان بازغی دیگر بازیگر این فیلم به دلیل فوت عمویش در مراسم حاضر نبود.
در مراسم آیین دیدار فیلم انارهای نارس، سینماگران و منتقدینی هم چون هوشنگ گلمکانی، نظام‌الدین کیایی، نازنین بیاتی، علی تبریزی، صالح میرزا آقایی، بهاران بنی‌احمدی، مازیار فکری ارشاد،هنگامه حمیدزاده و… هم حضور داشتند.

انارهای نارس اولین ساخته بلند سینمایی مجید مصطفوی است که علاوه بر حضور در جشنواره سی‌و‌دوم فیلم فجر در جشنواره‌های متعددی از جمله جشنواره بین‌المللی فیلم «مسکو» و جشنواره فیلم «سائوپائولو» حضور داشته و توسط فیپرشی فدراسیون جهانی منتقدان فیلم و رسانه‌هایی مانند هالیوود ریپورتر تحسین شده است.این فیلم قصه انسی و ذبیح در حاشیه شهر را روایت می‌کند که در خانه اجاره‌ای خود سر می‌کنند و روزها در متن شهر، به شغلی بدون آتیه مشغولند، انسی از زنی سالخورده که دچار نسیان است مراقبت می‌کند و ذبیح در ارتفاع بلند برج‌های شهر به کارگری مشغول است. این زوج جوان بی‌خیال از این معشیت معلق، عاشقانه در آرزوی داشتن فرزند، شب و روزشان را سر می‌کنند.