هنر و تجربه: حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایى  باخبرگزاری مهر پیرامون چالش‌های این سازمان در سال ۱۳۹۳ گفت‌وگو کرده‌است.معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  مهم‌ترین چالش سال ۹۳ را عدم تحمل آرامش سینما توسط جمعی عنوان کرد:«مهم‌ترین چالشی که ما در سینما داشتیم و هم‌چنان هم داریم این است که جمعی نمی‌توانند آرامش حاکم بر سینما را تحمل کنند. فکر می کنم این مساله منشا تمام چالش های ما است. هر حرکتی که در سینما انجام می‌شود، عده‌ای می خواهند آن حرکت را که باید آرامش‌بخش باشد به عاملی برای بر هم زدن آرامش در سینما تبدیل کنند. این روند منشا بسیاری از چالش‌های مختلف ما است.

این مدیر سینمایی با بیان این‌که جمع مدنظر، جمع خیلی محدودی است، متذکر شد: «متاسفانه این جمع چون ابزار خودشان را دارند گه‌گاه می‌توانند اثرگذار شده و در شخصیت‌های فرهنگی، فرهیخته و برجسته نسبت به کلیت سینما و نسبت به فیلم ها نگرانی ایجاد کنند. این مهم‌ترین مساله ما است.

ایوبی معتقد است وقتی قرار است جشنواره ای برگزار شود توقع این هست که همه کمک کنند و در عین حال در یک فضای منطقی نقد و بررسی کنند.

رییس سازمان سینمایی در ادامه این گفت‌و گو، حضور این عده محدود را عامل ایجاد چالش‌های متعددی در سینما دانست و افزود: «بعضی‌ها می خواهند سوار بر موج اختلافات طبیعی شوند که در سینما وجود داشته و به نظرم وجود خواهد داشت؛ و این اختلافات را به عنوان وسیله‌ای برای از بین بردن یکدلی و همدلی نسبی که در سینما به وجود آمده، قرار دهند.»

او هم‌چنین با اشاره به این‌که جامعه سینمایی با وجود مشکلاتی که وجود دارد امید را تجربه می‌کند، گفت: «عده ای دوست دارند، این امید تجربه نشود یعنی می خواهند ثابت کنند و نشان دهند که سینماگران نباید امیدوار باشند.»

و در ادامه با اشاره به مساله خانه سینما، یادآورشد: «امسال هم انتخابات خانه سینما به یک چالش تبدیل شد اما خیلی خوشحالیم که انتخابات برگزار شد.»

ایوبی با اشاره به اکران نوروزی به عنوان اولین چالش پیش روی سال جدید، درباره نقش و تاثیر متثبت تشکیل گروه هنر و تجربه گفت:«سال گذشته برای این‌که از بحران اکران و فیلم‌هایی که پشت اکران قرار داشتند عبور کنیم، گروه هنر و تجربه به کمک سینمای بدنه آمد و توانست کمک کند. امیدواریم سال آینده برای این تجربه که تجربه خوبی بود و هم‌چنین کمک به باقی فیلم‌ها، سال خوبی باشد.»

رییس سازمان سینمایی مشکلات ایجاد شده برای اکران برخی فیلم‌های سینمایی را یکی دیگر از چالش‌های این سازمان در سال ۹۳ ذکر کرد: «متاسفانه همه نکاتی که می‌توانند نقطه مثبت تلقی شوند تبدیل به چالش می‌شوند. وقتی برخی از کارگردان‌های برجسته ما که قانونی فیلم ساخته‌اند و هیچ مشکل قانونی هم ندارند در خارج از کشور جایزه می‌گیرند، به جای جشن و خوشحالی تبدیل به مساله و چالش می‌شود که این اتفاقات به همان حلقه کوچک و خیلی محدود مربوط می‌شود.»

ایوبی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره راه حل این چالش گفت:« فکر می کنم چند اتفاقی که در حال رخ دادن است این چالش را برطرف می‌کند. فکر می‌کنم اهالی سینما باید با کسانی که نسبت به کلیت سینما و فیلم‌های آن‌ها سوال دارند، گفت‌وگو کنند. فکر می کنم هنرمندان سینما باید سال آینده را سال گفت‌وگو تلقی کنند و با علما، مراجع و بزرگان و شخصیت‌های برجسته به صحبت و گفت‌وگو بپردازند.»

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد:«سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره سینما که منتشر شد، سخنان بسیار درخشانی بود و ما باید از رهبری به خاطر نگاه شان به سینما قدردان و سپاسگزار باشیم.»

او با اظهار امیدواری از این که با فضای گفت‌وگو و روشنگری‌های بیشتر از این چالش ها عبور شود، یادآور شد:« اتفاق خیلی مهم این است که خود جامعه سینمایی اهمیت منطقی بودن و آرامش را در عرصه سینما حس و احساس کردند و خود جامعه سینمایی به این عده خیلی محدود اجازه چالش ایجاد کردن را نمی‌دهند. این تلاش‌های آخر عده محدود مدنظر است و پایان ماجراها نزدیک است.»