هنر و تجربه: جشنواره بین المللی فیلم باهاماس در دوازدهمین دوره این جشنواره فرصتی برای فیلمنامه نویسان مستعد، فراهم کرده تا به جزیره باهاماس در جنوب غربی فلوریدای آمریکا سفر کنند. فراخوان «برنامه اقامت آموزشی جشنواره بین‌المللی فیلم باهاماس»  در سال ۲۰۱۵ اعلام شده است و در این برنامه، ۴ نویسنده منتخب از بین متقاضیان، امکان سفری رایگان به باهاماس را در ماه دسامبر ۲۰۱۵ پیدا می‌کنند تا با نویسندگان حرفه‌ای هالیوود ارتباط گرفته و از آنها درس بگیرند.یکی از اهداف این جشنواره غیر دولتی که در سال ۲۰۰۴ به راه افتاده حمایت از استعدادهای جدید است .

در این دوره ، «وینس گرادیس» تهیه کننده سریال موفق «بازی تاج و تخت»، دان گوآندو معاون ارشد کمپانی فیلم‌سازی و پخش «واینستین»، «شان کاول» تهیه کننده، «کامرون کوبیسون» از موسسان شرکت مشاوره فیلم‌نامه «اسکرین کرفت»، «متیو هلدرمن» از روسای شرکت فیلمسازی «بوفالو ایت» (Buffalo 8)، از داوران و مشاوران این برنامه و مسابقه هستند.

لزلی وندرپول، رئیس جشنواره فیلم باهاماس در مورد برنامه‌های این فستیوال اینگونه توضیح داده است:«برنامه اقامت آموزشی ما در جشنواره باهاماس بسیار مفید و تاثیرگذار خواهد بود. خود جشنواره به همراه شرکت‌های بوفالو ایت و اسکرین کرفت، ارتباط باارزشی با افراد حرفه‌ای و سطح یک صنعت فیلم‌سازی و فیلم‌نامه‌نویسی برای منتخبین فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد تا از تجربیات گرانبهای آنها استفاده کنید. فرصتی که هرگز آن را فراموش نخواهید کرد.»

تاکنون سینماگران شاخصی همچون راجر کورمن، جانی دپ، شان کانری ، نیکلاس کیج، لی دنیلز، آلن آرکین و بسیاری دیگر، در دوره‌های مختلف این جشنواره شرکت داشته‌اند.