هنر و تجربه: دنیای مستند‌سازی یکی از بزرگ‌ترین سردمدارانش را از دست داد. «آلبرت میزلز» مستندساز کهنه‌کار و پیشروی سینمای واقع‌گرا که همراه با برادرش دیوید، آثار پرآوازه‌ای همچون «به من پناه بده» و «فروشنده» را کارگردانی کرده بود در سن ۸۸ سالگی درگذشت. آخرین مستند او «در ترانزیت»، قرار است حدود دو ماه دیگر در جشنواره فیلم تریبکا به نمایش دربیاید.

میزلز سال ۱۹۷۴ به خاطر فیلم «پرده تپه کریستو» (Christo’s Valley Curtain) در بخش بهترین مستند کوتاه، نامزد اسکار بود و دو جایزه امی هم به خاطر «سربازان موسیقی» و «ولادیمیر هوروویتز: آخرین عاشقانه» کسب کرده بود. او همچنین یکی از فیلم‌برداران مستند برنده اسکار «وقتی ما سلطان بودیم» (۱۹۹۶) درباره محمد علی کلی، بوکسور معروف و مبارزه‌اش با جو فریزر بود. میزلز در سال ۱۹۹۸ جایزه رئیس جامعه فیلم‌برداران آمریکا را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۱ نیز به خاطر دستاوردهای چشمگیر خود در حوزه مستندسازی از جشنواره کمرا ایمیج جایزه گرفت.

او در یکی از گفت‌و‌گوهایش در مورد مستند‌سازی گفته بود:« مدیوم مستند، دنیای اطرافمان را به ما می‌شناساند. شناختی که باعث می‌شود تا یکدیگر را دوست داشته باشیم و قدر دنیایمان را بدانیم.».

 

برچسب‌ها: