هنر و تجربه: جشنواره فیلم «تورنتو»،در برنامه‌ای ویژه با عنوان «ای مثل ایران» به مدت یک ماه  تاریخ سینمای ایران را از  آغاز شکل‌گیری تا به امروز مرور می‌کند.

به گزارش سایت جشنواره فیلم تورنتو؛ سینماتک جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو، امسال طی برنامه‌ ویژه‌ای به مدت یک ماه با نمایش پانزده فیلم بلند و دو فیلم کوتاه منتخب، مروری بر تاریخ سینمای ایران دارد. این برنامه از ۱۴ اسفند (۵ مارس) شروع شده و تا ۱۴فروردین(تا ۵ آوریل) ادامه دارد و طی آن تعدادی از  فیلم‌های تاریخ سینمای ایران به عنوان یکی از متمایزترین سینماهای جهان،به نمایش در می‌آید.

این فیلم‌ها شامل «حاجی‌اقا آکتور سینما» ساخته آوانس اوگانیانس تنها فیلم به جامانده از سینمای صامت ایران محصول سال ۱۳۱۲ ، فیلم کوتاه «اون شب که بارون اومد» ساخته کامران شیردل؛ فیلم کوتاه «پ مثل پلیکان» و «باغ سنگی» به کارگردانی پرویز کیمیاوی؛ فیلم کوتاه «تنها تصویر می‌ماند» ساخته مانیا اکبری شامل مصاحبه با سینماگرانی چون امیرنادری، بهرام بیضائی، ابراهیم گلستان و .. ؛ فیلم‌های «گاو» و «هامون»ساخته داریوش مهرجویی ؛ «شب قوزی» به کارگردانی فرخ غفاری؛ «طبیعت بی‌جان» و «یک اتفاق ساده» از سهراب شهیدثالث؛ «دونده» و «آب باد خاک» ساخته امیرنادری؛ «رگبار» به کارگردانی بهرام بیضایی؛ فیلم‌های «مسافر»، «خانه دوست کجاست؟» و «کلوزآپ» از عباس کیارستمی؛فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی و…می‌شود.

امیر نادری و حمید نفیسی از جمله چهر‌ه‌هایی هستند که به معرفی ابن فیلم‌ها در سینما تک جشنواره فیلم تورنتو می‌پردازند.