هنر و تجربه : حضور بازیگران شناخته شده یا به اصطلاح چهره بدر فیلم‌های مستقل و تجربی در جذب مخاطب کمک می‌کند؟ آیا این بازیگران در ایجاد فضای نویی که این گونه فیلم‌ها به دنبالش هستند می‌توانند یاری رسان باشند؟

مجید برزگر کارگردان فیلم تحسین شده «پرویز» در مورد انتخاب‌ بازیگران فیلم‌هایش معتقد است حضور یک چهره شناخته شده به عنوان بازیگر با سبک فیلم‌سازی او نمی‌خواند. «علی‌رغم تمام احترامی که برای همه بازیگران قائلم و بسیاری از آن‌ها دوستان من هستند، برای فیلم‌های خودم ترجیح می‌دهم از چهره‌هایی با تجربه بالا اما کمتر شناخته شده استفاده کنم تا در هربار تماشا برای بیننده فیلم بکر به نظر بیایند. اگر در ساخت فیلم پرویز از یک هنرپیشه باتجربه و شناخته شده استفاده می‌کردم در اولین تماشا بیننده می‌گفت این فلان آقای مشهور است که حالا دارد نقش پرویز را بازی می‌کند. اما حالا بدون لوون هفتوان نمی‌توانیم فیلم پرویز را تجسم کنیم.»
برزگر شرایط اصلی برای انتخاب بازیگرش را چنین توصیف می‌کند: «آشنایی‌زدایی و لحن ناتورالیستی مورد نظر من با انتخاب فضاها و بازیگر نقش اصلی اتفاق می‌افتد. ممکن است در فیلم بعدی‌ام از بازیگری شناخته شده استفاده کنم. اصراری بر ابدی بودن روشم ندارم.»
برزگر در اولین فیلمش «فصل باران‌های موسمی» که به زندگی نوجوانی تنها در شهرک اکباتان می‌پرداخت با توجه به سن کاراکتر فیلمش باید از یک نوجوان استفاده می‌کرد. انتخاب او نوید لایقی مقدم بود. در فیلم پرویز از لوون هفتوان استفاده کرد که دانش‌آموخته رشته تئاتر است و سال‌ها در ایران و روسیه و کانادا کار تئاتر انجام داده است. لوون بعد از ورود مجدد به ایران در فیلم «لرزاننده چربی» از محمد شیروانی حضور یافت و مجید برزگر برای ایفای نقش پرویز او را پسندید. حالا برزگر در سومین فیلم خود سورن مناساهاکیان را  جلوی دوربین قرار داداه است.
«بازیگرانی که در سه فیلم من بازی کرده‌اند یا بازیگرانی بودند که بسیار کم کار کرده بودند یا از تئاتر می‌آمدند. به هرحال در سینما چهره مشهور و شناخته شده‌ای نبودند. بازیگر فیلم جدیدم «شهروند کاملا معمولی» آقای سورن مناساهاکیان در جامعه ارامنه کار تئاتر کرده‌اند اما تئاترهای کلاسیک . ایشان ۸۳ سال دارند، برای بازی در یک فیلم سینمایی که شاید بیش از یک ماه طول بکشد و احتیاج به حفظ راکورد دارد، نیاز بود از بازیگری استفاده کنم که قواعد اصلی کار را بلد باشد اما چیزی که ما می‌خواهیم و به روشی که ما می‌خواهیم بازی کند.»
فیلم جدید مجید برزگر در مرحله صداگذاری و تصحیح رنگ است. مجید برزگر برای اکران این فیلم گروه هنر و تجربه را مناسب می‌داند: «ترجیح ما این است که فیلم نخست در جشنواره فجر و جشنواره‌های خارجی به نمایش دربیاید اما برای اکران گروه هنر و تجربه مناسب است چون مخاطب این فیلم مخاطب این گروه سینمایی  هم هست»

برچسب‌ها: