هنر و تجربه: مستند «فریم به فریم» ساخته مشترک «الکساندریا بومباک» و «مو اسکارپلی» داستان چهار زن افغانی که عکاس خبری هستند را روایت می‌کند که بعد از سرنگونی طالبان در سال ۲۰۰۱ ، روی پای خود می‌ایستند و پس از آنکه یک خبرگزاری آزاد در افانستان به راه می‌افتد باعث شکل‌گیری یک انقلاب در حوزه عکاسی می‌شوند. تمامی صحنه‌های این مستند در افغانستان فیلم‌برداری شده‌اند.

در خلاصه داستان این مستند آمده است :«فریم به فریم، با بهره‌گیری از سینمای واقع‌گرا (Cinema verite)، عکاسی خبری و صحنه‌های بی‌نظیری که به طور مخفیانه گرفته شده‌اند و نمونه‌اش را تابه‌حال ندیده‌اید، مخاطب را با ۴ شخصیت پرقدرت و اصلی داستان که از دوربین‌هایشان برای پیگیری حقیقت استفاده می‌کنند، درگیر می‌کند؛ حقیقتی که داستان انسانی جماعت این کشور و پیچیدگی‌های سیاسی- اجتماعی‌ای که در حال حاضر، افغانستان با آنها درگیر است را روایت می‌کند.»

rrf

بومباک و اسکارپلی در مود فریم به فریم گفته‌اند:« افغانستان کشور زیبا و پیچیده‌ای است که سبک زندگی مردمانش، آن را زیباتر هم کرده است. و همه اینها در حالی است که تصویری که از این کشور در ذهن ما حک شده، کشوری را نشان می‌دهد که دائما در حال جنگ، عملیت انتحاری، فساد سیاسی و غیره است. ما به افغانستان سفر کردیم تا به دنبال چرایی این تصویر حک شده در ذهن‌هایمان بگردیم و ببینیم که چرا یک کشور را با جنگ به یاد می‌آوریم؟ و این‌که این موضوع چقدر در تقابل با اتفاق‌های واقعی در حال وقوع در این کشور است؟» مستند «فریم به فریم» در بخش مسابقه مستند جشنواره «جنوب از جنوب غربی» در روز ۱۴ مارس (۲۳ اسفند) به نمایش در می‌آید.