هنر و تجربه: فیلم «صحنه‌های خارجی» به کارگردانی علیرضا رسولی نژاد در سال ۱۳۸۳ ساخته شده است. به گزارش روابط عمومی گروه هنر وتجربه، این فیلم تا به امروز به نمایش درنیامده است اما به همت گروه هنر و تجربه از انتهای اسفند اکران می‌شود. این فیلم به  مدت ۸۳ دقیقه و با بازیگری فرزاد ربیعی، سمیرا توکلی و شایان شاملو به نمایش در می‌آید. در این  فیلم دو دوبلوری که اخیرا از دنیا رفته‌اند، حضور داشته اند. زندیاد احمد رسول زاده و  اکبر افضلی که دیگر در جمع هنرمندان نیستند.« آخرین باری که آقای افضلی به جای شخصیت وودی آلن صحبت کرده در فیلم ما بوده‌است. البته آن وودی آلنی که ساخته‌ایم و درباره ایران صحبت کرده که با صدای آقای افضلی را می‌شنویم.» با علیرضا رسولی نژاد درباره این فیلم و دیگر فعالیت‌های او به صحبت نشسته ایم.

 چرا فیلم صحنه های خارجی الان اکران می شود؟
 فیلم صحنه های خارجی را سال ۱۳۸۳ ساختم که  در جشنواره فیلم فجر در بخش فیلم های اول و دوم پذیرفته شد. آن زمان فیلم پروانه ساخت  و  تهیه کننده‌ای نداشت و همانند خیلی ازفیلم های دیگر در گردونه اکران قرار نگرفت.این فیلم بعد از ۱۱ سال تازه قرار است در گروه هنر و تجربه اکران شود.
شما چقدر با گروه هنرو تجربه آشنایی دارید؟ با توجه به اهمیت این بخش که در جشنواره فیلم فجر هم حضور داشت؟
هنرو تجربه فرصت خیلی خوبی است، برای رشد بخش خصوصی که به نوعی باعث پیشرفت نوعی دیگر از فیلم‌سازی در محفل‌های کوچک شود. اما اگر این پخش و اکران فیلم‌ها فرصتی باشد برای  فیلم‌هایی که مطابق روال قبل در سینما ساخته می‌شدند و  همراه با بودجه‌های دولتی بودند، به نظر من جالب نخواهد بود. به عنوان مثال فیلم صحنه های خارجی جز معدود فیلم‌هایی است که  با هزینه پایین ساخته شده است و من با دوستانم این فیلم را ساخته‌ام. هنر و تجربه فرصت خیلی خوبی برای گروه‌هایی است که خیلی دوستانه دور هم جمع می‌شوند ، یک فیلم تجربی می‌سازند و بعد به دنبال موقعیتی برای اکران این فیلم هستند. من فکر می کنم نتیجه اکران فیلم‌ها در گروه هنر و تجربه را یکی و یا دوسال آینده خواهیم دید.
فیلم شما بعد از سال‌ها اکران می‌شود، آیا باز هم در عرصه  فیلم‌سازی فعال خواهید بود؟
من بعد از فیلم صحنه های خارجی فیلم «مینور ماژور»  را که یک مستند بلند سینمایی بود، ساختم. با اینکه فیلم قبلی من اکران نشده بود، اما من باز هم به مسیر فیلمسازی‌ام ادامه دادم؛ اتفاقا این فیلم هم برای اکران در گروه هنر و تجربه انتخاب شده است. اما به زودی برای ساخت یک فیلم سینمایی آماده خواهم شد.
فیلم جدید شما با چه مضمون و در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
در ادامه دو فیلم قبلی بنده است اگر چه داستانی‌تر است و یک قصه مشخصی را در بر می‌گیرد.  به نظر خودم این فیلم هم تکمیل‌کننده دو کار قبلی من صحنه‌های خارجی و مینو ماژور است. اسم اولیه این فیلم زندگی شهری بوده که حالا در ادامه و با نزدیک شدن به روزهای فیلم‌برداری نام آن تغییر خواهد کرد.
 فضای این فیلم هم اجتماعی است؟
فیلم‌های من مسائل اجتماعی را در قالب‌های سینمایی روایت می کند. فیلم‌نامه های فیلم‌های من براساس صفحات حوادث و اخبار روزانه جامعه است. اما فیلم‌های من داستان‌های متفاوتی را به جهان خیال گونه وارد می‌کند. صحنه‌های خارجی بر اساس این تفکر ساخته شده است. اتفاقا همین فیلم حال و هوای فیلم‌های وودی آلنی را در برمی‌گیرد و گاهی بخش‌هایی از فیلم‌های این هنرمند هم که در فیلم‌های من دیده می‌شود که به نوعی صداگذاری هم کرده‌ایم. سه اپیزود است که در یکی از اپیزودها، بعضی از منتقدان هم صحبت می‌کنند.