هنر و تجربه: عصر دیروز دوشنبه ۱۸ اسفند، مراسم آیین آغاز اکران نوروزی  برگزار شد . در این مراسم ۳ فیلم اکران نوروز گروه هنر و تجربه یعنی «روز مبادا» به کارگردانی فائزه عزیزخانی ، «مردی که اسب شد» اثر امیرحسن ثقفی و «پریدن از ارتفاع کم» به کارگردانی حامد رجبی هم رونمایی شدند و توسط هوشنگ گلمکانی و سیف الله صمدیان، از اعضای شورای سیاست گذاری گروه هنر و تجربه، از عوامل آن‌ها تقدیر به عمل آمد .

این مراسم ساعت ۱۸:۳۰ روز دوشنبه با حضور دکترحجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و تولیدکنندگان ۸ اثری که در عید نوروز به اکران درمی‌آیند در تالار ایوان شمس برگزار شد. این ۸ اثر شامل ۵ فیلم «استراحت مطلق» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی، «ایران برگر» مسعود جعفری جوزانی، «رخ دیوانه» ابوالحسن داودی، «روباه» بهروز افخمی و «طعم شیرین خیال» کمال تبریزی در کنار ۳ فیلم گروه هنر و تجربه بودند که پس از نمایش آنونسی برای معرفی فیلم‌ها در سالن، عوامل هر یک به صورت جداگانه  به روی صحنه رفته و از  آن‌ها تقدیر شد.

اکران نوروزی 3

اما مراسم دیشب تنها محدود به معرفی فیلم‌های اکران نوروز  نبود. در بخش دیگری از این مراسم، نام ۵ فیلم پرفروش سال ۹۳ نیز اعلام شد. فیلم اول که لقب پرفروش‌ترین اثر سال گذشته را به خود اختصاص داد «شهر موشها ۲» به کارگردانی مرضیه برومند و تهیه کنندگی منیژه حکمت و علی سرتیپی بود. حکمت در سخنرانی کوتاهی از عوامل و اسپانسرهای فیلمش و حتی کسانی که به قول خودش «چوب لای چرخ این فیلم گذاشتند و برای آن شایعه پخش کردند» نیز تشکر کرد. فیلم دوم «آتش بس ۲» ساخت تهمینه میلانی بود. میلانی به روی سن آمد و از لزوم برابری فرصت‌های زن و مرد در جامعه گفت:«کار فیلم‌سازی را به این امید شروع کردم که بگویم اگر برای زن‌ها نیز امکانات مساوی با مردان اختصاص بدهند، آنها هم می‌توانند از پس کارها به خوبی بربیایند. امسال سه فیلم از پنج فیلم پرفروش سال را سه خانم ساخته‌اند و این خود مهری بر تایید این موضوع است». رتبه‌های بعدی فروش نیز به ترتیب در اختیار «طبقه حساس» کمال تبریزی، «شیار ۱۴۳» فیلم نرگس آبیار و «معراجی‌ها» اثر مسعود ده نمکی قرار گرفت. از نکات جالب مراسم دیشب، به روی صحنه آمدن‌های متوالی علی سرتیپی بود که تهیه کنندگی و پخش کنندگی تعداد زیادی از فیلم‌های حاضر در این مراسم را بر عهده داشت.

اکران نوروزی2

در ادامه رئیس سازمان سینمایی دقایقی را به ایراد سخنرانی پرداخت. او اکران نوروزی را فصل مهمی از سینمای ایران خواند و در مورد ویژگی‌های سال گذشته صحبت کرد: «اکران نوروزی دلیل خوبی است برای این‌که دور هم جمع شویم. خانم‌ها در  سال ۹۳ نشان دادند که بسیار توانا هستند و از عهده امور به خوبی برمی‌آیند». او با اشاره به همزمان شدن این برنامه با روز جهانی زن یادآور شد:« کافی است فیلم‌هایی مانند «شهر موش‌ها» یا «آتش بس۲» را نشان دهیم تا ما مردها بدانیم باید ثابت کنیم که با شما بانوان برابریم و این موضوع جای تبریک و خوشحالی دارد.»او همچنین از دلسوزی پدرانه خود برای اهالی سینما گفت: «واقعا نسبت به بچه‌ها و عوامل سینما حس پدری دارم. زمانی که می‌بینم سینماگری مصاحبه‌ای می‌کند و گلایه‌ای دارد بیشتر نگران خود او می‌شوم. امیدوارم رفتاری داشته باشیم که شما در راحتی و خوشحالی باشید. لطفاً ما را در این امر راهنمایی کنید».رئیس سازمان سینمایی سال ۹۳ را سالی درخشان توصیف کرد و گفت:« با وجود تمام گرفتاری‌ها، روند رو به رشدی داشتیم که امیدوارم ادامه پیدا کند.»

ایوبی با بیان اینکه سال آینده سال خوبی برای سینما خواهد بود از سینماگران خواست اختلافات را کنار بگذارند و به کسانی که می‌خواهند از اختلافات احتمالی میان آنان کاسب کاری کنند فرصت ندهند.

ایوبی در بخش دیگری از سخنانش هم از نیاز به توجه بیشتر به برخی از اقشار مختلف سینما به منظور نجات یافتن سینما سخن گفت: «اعتراف می‌کنم در سالی که گذشت برای فیلم‌نامه‌نویس‌ها کاری انجام ندادیم. کاری کنیم که آنها دیده شوند؛ در مورد منتقدان هم باید همین گونه باشد. تنها راه نجات سینما نقد است؛ باید کاری کنیم که نقد در سینمایمان پا بگیرد». او از اهالی رسانه هم قدردانی کرد و آنها را سرمایه‌های سینمای ایران خواند که دلسوزانه آن را رصد می‌کنند.

ایوبی در پایان سخنانش، کیانوش عیاری را روی صحنه خواند و با اهدای جوایزی به این فیلم‌ساز، در حالی که حضار در سالن به احترام عیاری ایستاده بودند، به طور ویژه از او قدردانی کرد .رییس سازمان سینمایی در این از عیاری به عنوان مرد اخلاق و ادب سینمای ایران یاد کرد  . همسر و فرزند شهید داریوش رضایی نژاد، شهید هسته‌ای کشورمان نیز مورد تکریم و احترام قرار گرفتند.

رونمایی نوروزی  1

نکته قابل توجه دیگر، اعلام نام مخاطبان برگزیده سینمای ایران بود. در این قسمت، کسانی که در سراسر کشور بیشترین تعداد بلیط سینما را خریده بودند معرفی شدند. سه نفر اول از شهر مشهد و نفر چهارم از تهران بودند که در سالی که گذشت به ترتیب ۲۹۳،۲۸۷، ۲۳۵ و ۲۱۰ عدد بلیط سینما خریداری کرده بودند. از این افراد با اهدای جوایزی تقدیر شد.

بخش پایانی مراسم هم اختصاص داشت به تشکر از مالکان برتر سنماهای کشور که در این قسمت از مالکان و مدیران سینما ساویز کرج، سینما ونوس قم و سینما قاصد مشهد تقدیر به عمل آمد. پردیس سینما کوروش هم به عنوان بهترین سینمای کشور انتخاب شد و پردیس سینمایی کیان، بهترین مدیریت سینما را به نام خود ثبت کرد.

اجرای مراسم آیین اکران نوروز به عهده محمد سلوکی بود.