هنر و تجربه: آوا دوورنای کارگردان فیلم مستقل و تحسبن شده «سلما»، شنبه گذشته طی سخنرانی‌اش در جشنواره «جنوب از جنوب غربی»، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در این باره که چرا هالیوود در ساخت یک فیلم در مورد مارتین لوتر کینگ اینقدر دیر اقدام کرده، پاسخ داد: «استودیوهای فیلم‌سازی تمایلی به ساخت فیلم در مورد قهرمانان سیاه پوست خودساخته ندارند.»

این کارگردان سیاه پوست البته اذعان کرد که فیلم‌سازان از راه‌های مختلفی تلاش خود را می‌کنند تا داستانشان را به فیلم تبدیل کنند و حتی این را هم گفت که هفتمین اولویت کمپانی پارامونت برای ساخت سلما بوده است. به گفته سازنده سلما، او حتی در نوشتن فیلم‌نامه و استفاده از سخنرانی‌های لوتر کینگ هم مشکل داشته چون گرفتن کپی رایت استفاده از این سخنرانی‌ها برای تهیه کننده‌های فیلم به صرفه نبوده است. «گذشته از همه این‌ها، من سعی کردم که به این داستان، کاراکترهای زن را هم اضافه کنم.زنان و جنبشی که در فیلم به آن پرداخته می‌شود، هیچگاه قدر دیده نشدند.»

دوورنای با داشتن دو نامزدی در اسکار و استقبال بی‌نظیری که در جشنواره‌ها و جوایز از سلما شد، سال پراقبالی را پشت سر گذاشت. خود او می‌گوید:«سال خارق العاده‌ای را پشت سر گذاشتم که حتی نمی‌توانم آن را توصیف کنم.» او البته به دست خالی آمدن از مراسم اسکار و توجه نشان ندادن آکادمی به فیلمش هم واکنش نشان داد:«اسکار یک مهمانی است که فیلم‌سازهای بزرگ با لباس‌های شیک دور هم جمع می‌شوند. ارزش کار من با این مسائل تعیین نمی‌شود. استقبالی که از فیلم شد بیشتر مرا شگفت زده کرد. »

آوا دوورنای در سخنرانی‌اش در مورد چگونگی ساخت فیلم‌های مستقلی همچون «من می‌آیم» در سال ۲۰۱۰ با بودجه ۵۰ هزار دلاری (که از پس انداز شخصی او بود) و همچنین «مرکز ناکجاآباد» در سال ۲۰۱۲ با هزینه ۲۰۰ هزار دلار هم صحبت کرد.

برچسب‌ها: