هنر و تجربه: پس از آن‌که اعلام شد جشنواره ونیز با اهدای شیر طلایی افتخاری از «برتران تاورنیه» کارگردان، فیلم‌نامه نویس و منتقد سرشناس فرانسوی تقدیر می‌کند، جشنواره بون فرانسه هم تصمیم دارد برای این فیلم‌ساز مولف بزرگداشت بگیرد.

سال ۲۰۰۷ بود که اولین فیلم انگلیسی زبان تاورنیه با نام «مه الکتریکی» (Electric Mist) جایزه اول جشنواره بین المللی فیلم بون را به دست آورد و حالا در کنار هفتاد و دومین دوره جشنواره ونیز که از معتبرترین جشنواره‌های سینمایی است قرار است به پاس یک عمر فعالیت هنری از او تقدیر شود.

آلبرتو باربارا رییس جشنواره ونیز در مورد تاورنیه می‌گوید:« برتران تاورنیه یک چهره شاخص در سینمای فرانسه است؛ یک مولف تمام عیار. در آثار او، رد پای علاقه این فیلم‌ساز به سینمای کلاسیک آمریکا و تمایل ذاتی‌اش به مسایل سیاسی و اجتماعی کاملاً مشهود است».

تاورنیه اولین فیلم خود با نام «ساعت ساز سن پل» را در سال ۱۹۷۴ ساخت که با آن توانست جایزه هیئت داوران جشنواره برلین را از آن خود کند. او همچنین در سال ۱۹۸۴ جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن را برای «یکشنبه در بیرون شهر» به دست آورد و در سال ۱۹۸۹ هم برای «زندگی و دیگر هیچ» عنوان بهترین فیلم خارجی زبان بفتا را کسب کرد. کسب خرس طلای بهترین فیلم برای «طعمه» در سال ۱۹۹۵ نیز از دیگر افتخارات کسب شده توسط این فیلم‌ساز فرانسوی است.

امسال جشنواره ونیز علاوه بر اعطای جایزه شیر طلای افتخاری خود به این کارگردان ۷۳ ساله فرانسوی به نمایش چند فیلم با حضور این کارگردان کهنه کار به عنوان مهمان بخش کلاسیک ونیز خواهد پرداخت.

تاورنیه که ابتدا  به عنوان منتقد کارش را شروع کرده بود، تحت تاثیر کارگردانانی همچون جان فورد و ژان رنوآ، تصمیم گرفت که فیلم‌ساز شود.

گفتنی است هفتاد و دومین دوره جشنواره ونیز (۲۰۱۵) دوم تا دوازدهم سپتامبر و جشنواره بون هم از ۲۵ تا ۲۹ مارس برگزار خواهد شد.