هنر و تجربه: فیلم سینمایی «بدون مرز» اولین ساخته بلند علی عسگری در نوزدهمین دوره جشنواره صوفیه در بلغارستان، موفق به کسب جایزه هیئت داوران این فستیوال شد.

فیلم عسگری که تنها نماینده ایران در بخش مسابقه فیلم‌های اول و دوم این جشنواره بود، روز گذشته توانست جایزه هیئت ژوری برای فیلم‌سازان جوان را به دست آورد. این فیلم قبلا توانسته بود جایزه اصلی بخش فیلم‌های بلند آسیایی را از جشنواره فیلم توکیو به دست آورد.

جشنواره صوفیه هر سال در ماه مارس برگزار می‌شود و یکی از معتبرترین جشنواره‌های شرق اروپاست که فیلم‌های خاص و تجربه گرا را نشان می‌دهد. مجله ورایتی، فستیوال صوفیه را بین ۵۰ جشنواره برتر سینمایی جهان قرار داده است؛جشنواره‌ای که موجب می‌شود بلغارستان به یکی از مراکز مهم جشنواره‌های سینمایی در اروپا تبدیل شود.

فستیوال فیلم صوفیه از سال ۱۹۹۷ تاکنون میزبان آثار فیلم‌سازانی همچون امیر کاستاریکا، ژان کلود کریر، ویم وندرس، آلن پارکر، آینس واردا، آندری کونچالوفسکی ،میکا کوریسماکی و … بوده است.

«بدون مرز» داستان پسری را روایت می‌کند که هر روز برای ماهی‌گیری به کشتی به گل نشسته‌‌ای در نقطه صفر مرزی پا می‌گذارد و آنجا را به محلی برای آرامش خود تبدیل کرده است، اما حضور غریبه‌ای این آرامش بر هم می‌زند. در این فیلم از نابازیگران در کنار عوامل حرفه‌ای سینما بهره گرفته شده است.