هنر و تجربه:« راز تبدیل شدن به یک فیلم‌ساز موفق و مستقل، فیلم ساختن با تلفن موبایل و با صرف بوجه‌ای ۳ دلاری است و هیچگاه هم نباید خیال ساخت فیلم‌های استودیویی را در ذهن داشت» این را مارک دوپلاس خالق آثار مستقل کم خرج و از سردمداران سبک فیلم‌سازی مامبلکور (نوعی فیلم‌سازی کم خرج مبتنی بر رئالیسم) می‌گوید.

دوپلاس این هفته در سخنرانی خود در جشنواره «جنوب از جنوب غربی»، برای کارگردانان جوان از مراحلی گفت که در فیلم‌سازی مستقل ، پله پله طی کرده است. «الان به لحاظ پیشرفت تکنولوژی ارزان در برهه‌ای هستیم که هیچ بهانه‌ای برای فیلم نساختن وجود ندارد. حتی با موبایل آیفون می‌توانید فیلم بسازید. امسال در جشنواره ساندنس فیلمی داشتیم که تمام صحنه‌های آن با آیفون فیلم‌برداری شده بود و بازخورد خوبی هم پیدا کرد.»

او که مدت زمان طولانی‌ای که به همراه برادرش به عنوان تدوین‌گر کار می‌کردند تا بتوانند پول جمع کنند و اولین فیلم‌شان را بسازند تعریف کرد؛ فیلمی ۶۵ هزار دلاری که به گفته خود او «آدم حالش از دیدن آن به هم می‌خورد». سپس آن‌ها در فیلم کوتاه بعدی‌شان از دوربین فیلم‌برداری قدیمی خانواده شان استفاده کردند و با خرج ۳ دلار، فیلم ساختند. «این کار همه چیز را برای ما عوض کرد. واقعاً مهم نیست که فیلم‌تان چه ظاهری دارد؛ اگر نگاه متفاوت و حرف جالبی برای زدن داشته باشید، از فیلم شما استقبال می‌شود». او طی سخنرانی خود، توصیه کرد که «هر هفته با دوستان باهوشتان فیلم‌های ۳ دلاری بسازید که ۴،۵ بازیگر داشته باشد و نقش اول آن کاریزماتیک باشد. سعی کنید موضوع آن هم کمدی باشد چون در فستیوال‌ها از آنها خوب استقبال می‌شود». البته او هشدار هم داد که احتمال شکست خوردن هم هست. او همچنین  پیشنهاد کرد که فیلم‌سازان یک شغل روزانه داشته باشند تا پول پس‌انداز کنند و برای مسافرت و شرکت دادن فیلم‌هایشان در جشنواره‌ها مشکلی بابت مسائل مالی نداشته باشند. این کارگردان مستقل، کمک گرفتن از همکاران و همکلاسی‌ها را هم از راه‌های مناسب برای سرشکن کردن هزینه‌ها برشمرد.