هنر و تجربه: یازدهمین جشنواره‌ی «بررسی سینمای فرانسوی‌زبان» (Focus on French Cinema) با حضور برخی از استعدادهای برجسته و بزرگ سینمای فرانسه، از جمله ساندرین کیبرلی، پیو مارمای، دومینیک بِسنِاهار، ژان‌پل رووِه و ژین هری برگزار خواهد شد.
این رویداد سالانه‌ی  فرصت مناسبی است برای آثار مطرح سینمای جدید فرانسه و دنیای فرانسوی‌زبان‌ها، از ۲۷ تا ۳۱ مارس در ایالت‌های کانِتیکِت و نیویورک برگزار می‌شود و امسال دارای فهرستی  از شانزده فیلم بلند است. در میان این فهرست، یک فیلم اولین نمایش جهانی‌اش و شش فیلم اولین نمایش‌شان در ایالات متحده را تجربه می‌کنند؛ و البته در میان‌شان آثاری قرار دارند که روی‌هم‌رفته ۲۵ نامزدی را در جوایز سزار (اسکار فرانسوی‌ها) به دست آورده بودند.
این جشنواره که در سینماهای «Greenwich’s Bow Tie» در کانِتیکِت و مرکز «IFC» و «FIAF» در نیویورک بر پا می‌شود، با نمایش افتتاحیه درامدی (درام/ کمدی) «خاطره‌ها» (Les Souvenirs) به کارگردانی ژان‌پل رووِه – که اولین نمایشش در ایالات متحده است – آغاز می‌شود و با نمایش تریلر کمدی «طرف‌دار شماره یک» (Elle l’adore) که در رشته‌های بهترین بازیگر زن و بهترین فیلم اول نامزد دریافت سزار شده بود به کارش پایان خواهد داد. در میان فهرست فیلم‌های برگزیده‌ی این رویداد سینمایی فیلم‌های تحسین‌شده و چشم‌گیری مانند «تیمبوکتو» که نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان بود و آخرین فیلم آلن رنه با عنوان «زندگی رایلی» نیز به نمایش در خواهند آمد.
آن کِرن مدیر برنامه‌ریزی این رویداد در سال ۲۰۱۵ در بخشی از توضیحش چنین گفته است: «فهرست آثار برگزیده‌ی امسال، نقطه‌های قوت سینمای فرانسه و فرانسوی‌زبان‌ها را به معرض نمایش گذاشته است و فیلم‌هایی را شامل می‌شود که از ژانرهای محبوب و عامه‌پسند تا فیلم‌های هنری، کوتاه، انیمیشن و مستند را در بر می‌گیرند. فیلم‌هایی که ما در این جشنواره ارائه می‌دهیم به برخی از مهم‌ترین موضوع‌ها و مسأله‌های عصر ما می‌پردازند، از جمله تفاوت‌ها و اختلاف‌های مذهبی، فرهنگی و جنسی، مهاجرت، رقابت و فرهنگ شهرت.»
  ایندی‌وایر