هنر تجربه/ علیرضا کیانی: انیمیشن کوتاه «خانم گل‌میخکی» به کارگردانی سارا طبیب‌زاده از اواخر اسفند ماه در گروه هنر و تجربه اکران شده است.این فیلم پایان‌نامه کارشناسی ارشد، طبیب‌زاده و درعین حال اولین ساخته اوست. او با این انیمیشن در ۴۰ جشنواره بین‌المللی شرکت کرده و قریب به ۱۰جایزه را نیز به دست آورده است.
سارا طبیب‌زاده در گفت‌وگو با سایت هنر و تجربه درباره قصه و ایده اولیه انیمیشن خود چنین توضیح می‌دهد: «قصه براساس یک داستان خیلی خیلی واقعی است، حتی شاید یک لایه واقعی‌تر از زندگی خود من. مرجع تمام اتفاقاتی که در فیلم می‌بینیم، زندگی خود من است. شروع داستان از ۱۷ سالگی‌ام بوده و حدود ۱۰سال این قصه با من حمل شده است. نمی‌دانستم یک‌روز قرار است آن را به صورت انیمیشن در بیاورم. با ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته انیمیشن تصمیم گرفتم ،قصه زندگی‌ام را به تصویر بکشم.»
او اکران اولین ساخته خود را در گروه هنر و تجربه بسیار دل‌گرم‌کننده توصیف می‌کند: «تا این‌جای کار که شگفت‌زده شده‌ام. تشکیل این گروه برای من که با خون دل توانستم هزینه این کار را – که در واقع پایان‌نامه‌ام بود- جمع کنم، خیلی دل‌گرم‌کننده است. حالا که می‌بینم با فرصت اکران می‌توانم به نوعی برگشت مالی نیز داشته باشم، بسیار خوش‌حالم.»
کارگردان «خانم گل‌میخکی» با اشاره به یادداشت ابتدایی‌اش در آغاز انیمیشن، می‌گوید: « تمام تلاشم را کردم تا زندگی خانم گل‌میخکی را معمولی و کاملا واقعی در بیاورم تا بتوانم تضاد درونی این زن با جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند را بهتر نمایان کنم. در این فیلم مفهوم جاودانه شدن اهمیتش بیشتر از نشان دادن تنهایی است. این زن هم به همان نسبت که خالق است، منبع تغذیه گل‌های بالای سرش نیز هست. در این کار می‌خواستم بگویم در زندگی اگر برون‌ریزی می‌کنیم، تبعاتش را نیز باید بپذیریم که قطعا هم بخشی از آن دردناک است. در یک سکانس ، بالای تخت زن، عکس دونفره‌اش را با مردی می‌بینیم. صورت مرد معلوم نیست و روی آن نقاشی ونگوگ چسبانده است. در زندگی آدم‌ها اتفاقات مختلفی می‌افتد و در پی این اتفاق‌ها نمی‌شود همانند بقیه رفتار کرد.»
سارا طبیب‌زاده درباره شخصیت‌پردازی خانم گل‌میخکی توضیح‌ می‌دهد: «در طراحی شخصیت خانم گل‌میخکی سعی‌ کردم، تا حد امکان زن‌بودنش را از لحاظ فیزیکی کم‌رنگ کنم تا به آدمی تبدیل شود که انگار جفت ندارد؛ همسر یا مادر کسی نیست و غریزه مادرانگی‌اش را با پرستاری از گل‌ها پاسخ می‌دهد. گل شاخه‌ای گلی بی‌ریشه است، همیشه در این فکر بودم باید آن را بکارم. برای این کار چه جایی بهتر از انیمیشن خودم. بعد از پایان ساخت فیلم، زندگی خودم را از خانم گل‌میخکی جدا کردم. انگار قصه زندگی‌ام را گفتم و حالا باید بروم سراغ قصه‌ای دیگر.»
طبیب‌‌زاده که تا پیش از قبول شدن در رشته انیمیشن و ساخت «خانم گل‌میخکی» خود را یک تصویرگر می‌دانسته، خیال ندارد فقط روی ساخت آثار انیمیشن تمرکز کند و قصد دارد حوزه‌های دیگر را نیز تجربه کند: «اوایل خودم را یک تصویرساز معرفی می‌کردم. اما بعدها فهمیدم ذهن روایت‌گری دارم که دوست دارد قصه بگوید. برای همین هر رسانه‌ای که جلویش بگذارند می‌خواهد داستان بگوید. انیمیشن راه جدیدی رانشانم داد. گرچه باز هم فکر نمی‌کنم روی انیمیشن هم بایستم و شاید روزی به فیلم زنده رو بیاورم.»
او بار دیگر با ابراز شادمانی از اکران انیمیشن خود می‌گوید: «فراخوان این گروه را در حاشیه جشنواره فیلم کوتاه دیدم و در همان هفته نیز درخواست اکران را فرستادم. فکر نمی‌کردم انیمیشن من بتواند به این گستردگی اکران شود. منی که نه پارتی و نه رابطه‌ای دارم، وقتی از دفتر گروه هنر و تجربه تماس گرفتند برایم باورنکردنی بود.ذهن مخاطب‌ها نسبت به این گروه خیلی خیلی مثبت است. از صمیم قلب امیدوارم با اعتباری که این گروه دارد، هر فیلمی در آن به نمایش درنیاید و به این اعتبار خدشه‌ای وارد نشود.»