هنر و تجربه: جشنواره‌ها و بازارهای فیلم، همچون آوردگاهی هستند که خریداران، فروشنده‌ها، مدیر برنامه‌ها و فیلم سازان دور هم جمع می‌شوند تا فیلم ببینند و بر سر به دست آوردن حق پخش فیلم‌ها مذاکره کنند.  اگر فیلم سازی هستید که برای اولین بار به یک فستیوال می‌روید، موارد زیر را در یاد داشته باشید.
۱٫ برای همه چیز آماده باشید
قبل از رفتن به هر فستیوالی در مورد آن تحقیق کنید. در مورد فیلم‌های آن و جلساتی که طی جشنواره برگزار می‌شود مطالعه کنید. هر چه بیشتر بدانید بهتر است. در مورد همکاران کسانی که در فستیوال، فیلم یا سخنرانی دارند اطلاعات کسب کنید و سعی کنید با آدمها ارتباط بگیرید. این مسئله خیلی حائز اهمیت است: گرفتن ارتباط.
۲٫ پذیرا باشید و انعطاف پذیر
حتی اگر خودتان را کاملاً آماده کرده باشید هم امکان دارد تا ارتباطاتی که انتظار داشتید را نتوانید پیدا کنید. ناامید نشوید و سعی کنید با هر کسی که اطرافتان هست گفت و گو کنید.شاید صحبت‌ها و ملاقات‌هایی که هنگام صرف نهار یا موقع دیدن فیلم‌ها دارید باعث شود زندگی و حرفه‌تان دچار دگرگونی شود.
۳٫ دست پر باشید
آماده باشید تا فیلم، شرکت تازه تاسیس و هر نوع خدماتی که در اختیار دارید را به فروش برسانید. خودتان را آماده کنید تا بتوانید در بازارهای فیلم، طی ۳۰ ثانیه در مورد فیلم یا دلیل حضورتان در آن فستیوال توضیح دهید و وجه تمایزتان با بقیه را مشخص کنید. تاثیرگذاری شما خیلی اهمیت دارد. لزوماً مهم نیست چه می‌گویید، مهم این است که چگونه آن را بیان می‌کنید. حواستان باشد که خریداران در روز ممکن است ۱۰۰ نوع از این حرف‌ها از افرادی مثل شما در مورد ارائه محصول‌شان شنیده باشند؛ کاری کنید که در یاد خریداران بمانید و توجه‌شان را جلب کنید.
۴٫ به روز باشید
آیا فیلم های روی پرده را دیده‌اید؟ فیلم‌های موفق سال را چطور؟ نظرتان در مورد سینمای دیجیتال چیست؟ مجلات سینمایی را بخوانید و به سایت‌های معتبر سر بزنید. صحبت در مورد این مسائل می‌تواند علم و دیدگاه شما را به دیگران بشناساند و شما را معرفی کند.
۵٫ارتباط‌ها را حفظ کنید

وقتی ارتباط‌های مد نظرتان را به دست آوردید، ایمیل زدن، تلفن زدن و دائماً در تماس بودن را فراموش نکنید. همیشه به خودتان یادآوری کنید که صدها نفر الان مثل شما هستند که جویای کارند و نام و اعتبار. پس اگر نمی‌خواهید در خیل عظیم این صف، فراموش شوید، با کارگردانان، نویسنده‌ها، مدیران برنامه‌ها و هر کسی که در فستیوال با او آشنا شده‌اید مدام در ارتباط باشید.

منبع :ایندی وایر